devam etmeniz halinde bu veri kaldırılacak.devam etmek istediğinizden emin misiniz?

avatar
mrnobody
- [32443-]
  • «
  • /
  • 1082
  • »
  • «
  • /
  • 1082
  • »
kapak fotoğrafı
profil resmi

@mrnobody

25187 başlık

35799 entri

*

*:yıldızlı bakınız*..

düzeltilen buglar

entriler düzeltilebilinmeli...

düzeltilen buglar

entri numaralarına ulaşılabilinmelidir. (bkz:entri numarası)..

google

gelişmiş arama seçenekleri ve sade yapısıyla etkili sonuçlar veren arama motoru...

sözlükteki gelişmeler

basit tasarımsal değişiklikler yapıldı...

startup

startup= başlatmak genelde girişimcilik anlamında kullanılan bu kelime fikirlerin gerçeğe dönüşmesindeki en önemli adımdır https://www.facebook.com/groups/startupistanbul/986618551353185..

rüyada hiç tanımadığı birini görmek

new york'ta görev yapan bir psikiyatrist 2006 yılında kadın hastalarından birinin, rüyasında sürekli hiç tanımadığı bir adamın yüzünü gördüğünü söyler. bunun üzerine dokto..

özlü sözler

ancak insanların enerjisini , bilgisini ve faziletini çoğaltan bir hürriyete malik olursak o zaman öğünebiliriz. (w.w.channing)..

özlü sözler

Acıların en acısı mutlulukları hatırlamaktır. (A.De Musset)..

özlü sözler

Ancak açık fikirlere sahip olanlar emredebilir. (Tenison)..

özlü sözler

asıl kahraman kalp bakımından büyük olana denir. (romain rolland)..

özlü sözler

allah hürriyeti ancak onu arayana verir. (D.webster)..

özlü sözler

adalet mülkün temelidir. (mustafa kemal atatürk)..

özlü sözler

adaletsizliği işleyen çekenden daha sefildir. (eflatun)..

özlü sözler

akıllı insan düşündüğü herşeyi söylemez, fakat her söylediğini düşünür. (aristo)..

özlü sözler

adet asıl tabiatımızı bozan ikinci bir tabiattır. (pascal)..

özlü sözler

ayrılık gerçek dostlar için bir mihenk taşıtıdır. (lacondarie)..

özlü sözler

aile kralların bile giremediği bir kaledir. (emerson)..

özlü sözler

adalet, ancak gerçekten, mutluluk, ancak adaletten doğabilir. ( emile zola)..

özlü sözler

adalet kutup yıldızı gibi yerinde durur, geri kalan herşey onun etrafında döner. (konfuçyüs)..

özlü sözler

alışkanlıklar bırakılmazsa zamanla ihtiyaç haline gelirler. (st. augustine)..

my name is khan

charlie hebdo sonrası özellikle izlenmesi gereken bır film..

düzeltilen buglar

youtube linklerinin çalışmaması küçük büyük harflerden kaynaklanıyor olabilir. ben içinde büyük harflerinde olduğu url yüklüyorum. burada kendiliğinden küçük harfe dönüşüyorlar..

all shook up

1957 yılında elvis presley’nin çıkarttığı tekli http://www.youtube.com/watch?v=3rQEbQJx5Bo not: “rolling stone'un tüm zamanların en iyi 500 şarkısı” listesinde 352. sıradadı..

ginkgo biloba

- diğer adı mabet ağacıdır. - ginkgo bir yaşayan fosildir. ginkgo fosilleri ile günümüzdeki ginkgolar arasında kolaylıkla bağ kurulabilmektedir. yani dinazorlarla yan yana yaşamıştı..

sadullah

çok bağlayıcı bir isim cocuğuna bu ismi koyan anne babanın kafa yapısını anlayamıyorum cocukken sıkıntı yok da bu cocuk büyüdüğünde belli bir zümre haricinde ismini hep dışlayaca..

bulantı

bulantı'dan altını çizdiklerim: not: her sözün sonundaki sayfa numarası; can yayınlarından (gbkz:selahattin hilav) çevirisi ile çıkan kitaptaki yazmış olduğum sözlerin yerleridir..

bulantı

(gbkz:jean paul sartre)'ın 1938 yılında yayınlanmış olan kitabı. orijinal ismi (gbkz:la nausee) olan kitap sartre'ın varoluşçu felsefesinin temellerini attığı kitaptır. (gbkz:a..

korkusuz korkak

1979 yapımı bir (gbkz:natuk baytan) filmi. (gbkz:mülayim sert)in*:kemal sunal* ters giden hayati meselelerini konu edinmiştir. insanları güldürmüş, güldüren ve güldürecek bir çok öğeyi..

you made me the thief of your heart

(gbkz:sinead o'connor)'ın (gbkz:in the name of the father) filmi için seslendirdiği şarkı. (gbkz:only time) ile birlikte (gbkz:kelt müziğine giriş 101) dersinde okutulur. http://bit..

another brick in the wall

(gbkz:pink floyd)'un 1979 tarihli (gbkz:the wall) albümünde bulunan bir şarkı*:3 parça halindedir*. eğitim sistemindeki yanlışlar başlıklı bir çok makale okudum, bir çok konferans ..

soğanın faydaları

Sevmediginiz insanlari uzak tutar...

düzeltilen buglar

sitenin linki paylaşldığında yazar veysiarslan'ın resmi cıkıyo site logosu amblemi felan cııksa daha iyi..

bu entrilerin içinde de geçiyor

oldukça güzel bir interaktif sözlük fonksiyonu. gelişmesini umuyorum...

berke vs abdurrahman

(gbkz:green card) konusunda berke'nin bir hayli önde olduğu kıyaslama..

3:10 to yuma

2007 yapımı (gbkz:james mangold) filmi. başrollerinde (gbkz:russell crowe) ve (gbkz:christian bale) vardır. 1957 yapımı aynı adlı filmin yeniden çevrimidir. soundtrack listesinde şöyle bir..

gbkz

medeniyetlerin sıçrama tahtası. olmadığı zamanlarla olduğu zamanlar arasında oldukça büyük farklar var. bilgiye hızlı ulaşma yollarından belki de en önemlisi bu küçük fonksiyondur...

mohandas karamçand gandi

(gbkz:hindistan)'ın (gbkz:britanya)'dan bağımsızlığını kazanmasında önderlik etmiş şahsiyet. diğer bağımsızlık hikayelerinin aksine gandi şiddete hiç başvurmamıştır. (..

mine

Hedefleri olan aynı zamanda meraklı ve gezmeyi seven kişilik...

interaktif sözlük

Bilmediklerini gördüğün bildiklerini paylaştığın katılım yapılmasının faydalı olduğu sözlüktür...

gerçek dostluk

dostunun karnı açken uyuyamayan halinden anlayan aynı zamanda yardım eli uzatan kişiliklerden meydana gelen bağdır...

yokluk zorluğu yener

bir şeyin olmama durumunun, var olmasının zor olması durumunu yenmesi. başka bir deyişle mecburluk ya da zorundalık hallerini belirtmek için kullanılan bir özdeyiş. birine 'zor olmuyor..

nikola tesla

10 temmuz 1856 doğumlu sırp asıllı amerikan bilim adamı, mucit, elektrofizikçi. günümüz teknolojisinin temellerini oluşturan bir çok çalışmaya imza atmış olsa da aralarında en önemli..

bilgiyi sözlüğe emanet etmek

çok (gbkz:şukela) bir şey. sözlüğün var oluş amacı ve en büyük misyonu. ilerde lazım olacak bir yazıyı, makaleyi, hatırlatmayı, site linkini, fotoyu, foto linkini, sözlüğe not etmek..

patila

asırlarca evlerimizde yapılan ekmek türü, son yıllarda yerde oturan teyzelerin açmasıyla markalaşmaya başladı hatta devlet patilacı açana teşvik bilem veriyor...

sağlık bakanlığında hiyerarşi

il sağlık müdürlüğü halk sağlığı müdürlüğü kamu hastaneleri birliği genel sekreterliği aralarındaki bağ nedir kim kimin üst birimidir çözebilene helal olsun..

4924

tüm acillere 4924 hakkı tanınacak yada tanındı hayırlı olsun acil hekimlerimize...

osmanlıca

Arap harflerine ilaveten eklenmis harflerin de var oldugu -p ve ç gibi- bir alfabeye sahip, aslen turkce, farsca ve arapcanin haki oldugu dil. Osmanli devletinin son donemlerinde saf turkceye olan yo..

att

Acil Tıp Teknisyeni...

yazarak öğrenmek

en etkili öğrenme yöntemi. (gbkz:söz uçar yazı kalır)...

lojistik mühendisliği

Lojistik Mühendisi için İş Tanımı Lojistik mühendisi işlenmemiş, yarı işlenmiş veya işlenmiş bir ürünün üretildiği noktadan tüketildiği noktaya kadar olan tüm süreçlerde Sistem..

umut

Umut fakirin ekmeği..

6 sigma yalın yönetim

Altı Sigma , Toplam Kalite Yönetiminin önemli odak noktalarından biri olan tüm süreçlerin kalitesinin ölçümü ve iyileştirilmesinde kullanılabilen bir yöntem, bir metodolojidir..

imagine dragons

Nasil, ne zaman, ne oldugunu anlamadan birden patlayan alternatif rock grubu. Ozellikle (gbkz:radioactive) ile tanindilar. Daha sonrasinda (gbkz:demons), (gbkz:it's time), (gbkz:on the top of the..

one flew over the cuckoo's nest

1975 yapımı Jack Nicholson başrolünde sergilenen film. jack abimizin döktürdüğü filmdir. film bir akıl hastanesinde çekilmiş (gbkz:jack nicholson)un filme başlamadan evvel bu hastaneye gi..

müzeyyen senar

8 Şubat 2015 itibariyle hayatını kaybeden eski toprak,bir cumhuriyet kadını.türk müziğinin en büyük isimlerinden. müzeyyan senar denince aklıma 33lük 45lk plaklar geliyor. yüzlerce eseri..

kezban

türk kızı. kadınlarımız bu kelimeyi bir hakaret olarak algılasa da bu ne bir küfür ne bir hakarettir. sadece adını koyamadığımız bazı eylemleri adlandırışımızdır. kabul etse de e..

k

(bkz:şahin k)..

montessori sistemi

(gbkz:maria montessori) tarafından geliştirilen, mottosu "eğitimde serbestlik" olan bir eğitim modeli. *:eğer yamulmuyorsam* (gbkz:bolluca)'da böyle bir okul var diye hatırlıyor..

suat kılıç

ses tonuyla ve diksiyonuyla iş yaptığını sanan eylemlerini abartan çevresince de abartılan(gbkz: samsun)lu siyasetçi, kısa boyluluğunu vücut yapmaya çalışarak kapatmaya çalışan gürle..

aksu

(gbkz:kahramanmaraş) menşeili bir otobüs firmasının adı. (bkz:aksu turizm)..

ilanliyo.com

(link:71,www.dailymotion.com/ilanliyocom) resmi dailymotion hesabı...

ilanliyo.com

Türkiye'nin en hızlı büyüyen ilan sitesi. 2013 mayısından bu yana gelerek piyasanın dalgalanmasına rağmen ayakta kalmış adıyla sempatiklik uyandıran bir (link:85,sahibinden ücretsi..

hey onbeşli türküsü

çanakkale savaşı sırasında meydana gelen boşlukları doldurmak için diğer cephelerden asker getirilememesi üzerine en yakın çevreden başlayarak 15 yaşın üstünde eli silah tutan tüm ge..

ahmet üzegül

(gbkz:istanbul üniversitesi'nin (gbkz:İstanbul tıp fakültesi kampüsü)'nde bulunan (gbkz:hulusi behçet kütüphanesi)'nin (gbkz:major) (gbkz:talesami) hastası görevli memuru. ö..

pirlere niyaz ederiz

(gbkz:muhteşem yüzyıl) sayesinde öğrendiğim bir deyiş. kalender çelebi*:şah*'ye aittir. https://www.youtube.com/watch?v=Glh9-lQ9gYU sözleri: allah bir muhammed ali, nazar eyle bari b..

veysi arslan

@veysiarslan (gbkz:webders.net) ve (gbkz:interaktifsozluk.net)'in moderatör ve yazarlarından geleceği parlak genç doktor. değerli bir arkadaş, yoldaş. şimdiye kadar yaşadığı hemen her..

genç osman

16. (gbkz:osmanlı) padişahı ikinci osman. genç ve tecrübesiz bu padişah osmanlı padişahlarının evlenme geleneğini bozarak harem yerine saray dışından evlilik yapar. bir gün huzursuzlu..

selfie

aga sen fazla içme!? https://www.facebook.com/video.php?v=1557507737835173&set=vb.1439875779598370&type=2&theater..

polmak gold kremfıstık

fıstık ezmesi. en güzeli. bazen kendimi ödüllendirme aracı olarak kullanırım. pek başarılıdır..

self servis

aslında her iki kelime de ingilizcedir, yalnız bizim yarı cahil işletmecilerimiz garsonlarımız tarafından sanki eski türkçeymiş gibi lanse edilen söz. bu söz istanbulda 2003'lerden fa..

yadigar ejder

yeşilçam sinemasının dev adamı olarak hatırlanan oyuncunun gerçek adı (gbkz:yadigar kuzu)'dur.(gbkz:yeşilçam)'da bir çok ünlü jön ile filmleri vardır ancak o genellikle kemal..

seboreik dermatit

bir tür döküntülü deri hastalığıdır. kroniktir. bulaşıcı değildir. tedavisi için etken maddesi Mometazon furoat içeren losyonlar ve ketakonozol içeren şampuanlar kullanılır. (bkz:e..

fakirlik göstergesi hareketler

(gbkz:kotalı internet kullanmak) (gbkz:kontörlü telefon kullanmak) (gbkz:ayakkabı içine yırtık çorap giymek) (gbkz:aylık akbil kullanmak) (gbkz:bankaların hesaplardan kestiği hesap işlet..

hasan ali yücel

(gbkz:köy enstitüleri)nin kurucusu (gbkz:bürokrat), (gbkz:gazeteci) ,(gbkz:yazar). eski ve en önemli (gbkz:milli eğitim) bakanlarımızdan. (gbkz:ankara üniversitesi fen Fakültesi)'nin kur..

me at the zoo

youtube.com sitesine yüklenen ilk videonun adı. 23 nisan 2005'te yüklenmiştir. https://www.youtube.com/watch?v=jNQXAC9IVRw..

fransız öpücüğü

fıransız öpücüğü genel yargının aksine fıransızlar tarafından keşfedilmemiştir. aslen orta asya kökenlidir ve kavimler göçüyle yayıldığı düşünülmektedir. her bodoslama dil s..

tavuk ciğeri

(gbkz:fitness)'e giden (gbkz:genç)lerin (gbkz:body) yapımında (gbkz:protein), (gbkz:yağ), (gbkz:karbonhidrat) değerleri uygun olduğu ve (gbkz:dana ciğeri)ne göre daha ucuz oduğu için t..

ikinci olmak

yaptığınız hiçbir şeyden övgü alamamak demektir. örneğin bir ailenin ikinci çocuğuysanız; ebeveynleriniz tüm sevgiyi,ilgiyi, şefkati ilk çocukta tükettikleri için size pek fazla bir..

ajdar anık

ben aptal değilim makine mühendisiyim lafıyla gönülleri fetheden halkın popstarı. türk insanını nasıl kafaya alabileceğini çözmüş, döneminde iyi para kırmış, gezmedik kanal katılm..

ajdar anık

Makine Mühendisidir. türkiye onu popstar adlı şarkı yarışması elemelerinde tanımıştır. sokakta gördüğüm çoğu insandan daha akıllıdır. kendisiyle dalga geçen insanlarda onda olan ..

rainbow

ing. gokkusagi Guitarist (gbkz:Ritchie Blackmore)'un kurdugu, solisti (gbkz:Ronnie James Dio) olan eskinin muhtesem gruplarindan. Cok muhtesem sarkilara imza atmislar, her yeri sallayip yerle bi..

arpanet

internet'in ilkel halidir. aralık 1969'da utah üniversitesi ile kaliforniyadaki üç araştırma merkezinin birbirlerine bağlanması ile oluşturulmuştur...

jules verne

(gbkz:denizler altında yirmi bin fersah) ve (gbkz:seksen günde devr-i alem) kitaplarının yazarı. bu iki kitabı*:n muhtemelen sadeleştirilmiş versiyonlarını* henüz ilkokuldayken okumuştum...

serum

her hastanın istediği kutsal şişe...

entelektüel

karmaşık fikirler hakkında zihinsel ve fikirsel kabiliyetini ortaya koyan düşünür anlamına gelen, fransızcadaki (gbkz:intellectual) kelimesinden türkçeleştirilmiştir...

mızgin

Hayatımda sadece tek kişide gördüğüm telaffuz edildiginde fonetiği, tınısı inanılmaz güzel bir isim...

bimde satılan muhteşem ürünler

(link:149,osmanoğlu) adli 1.5 liralık nefis tatlilar..

tembellik

genellikle fiziksel değil zihinseldir. bir şey yapmak için nedeniniz yoksa veya hayati bir neden değilse o konuda tembel olursunuz. örneğin; bir akşam televizyonun başında yatmışsınız, ..

nedenlerin birer sonuç sonuçların birer neden olduğu gerçeği

akan zaman içinde doğal olarak oluşan durum. bu durumda asıl önemli olan insanların zaman içinde hangi noktada olduklarıdır; (gbkz:neden)i yaşadığımızı sandığımız bir anda aslında ..

peyas mahallesi

142,228 kişi nüfusa sahip peyas diyarbakır'ın kayapınar ilçesinin bir mahallesidir...

kafa feneri

kafaya takacağın böyle çok ledli fener, ileride bozulduğunda ah ben neden kaliteli bir şey almadım demeyerek kafaya takmayacaksan neden olmasın...

şahsa münhasır entri

az önce (gbkz:sözlükteki gelişmeler) başlığına eklediğim gelişmedir. şahsıma münhasır olarak eklediğim için görülmemesi doğaldır...

argumentum ad ignorantiam

"bilgi yoksunluğundan kaynaklanan argüman" anlamına gelir. yani; tersi ispatlanamayanın doğru olduğu safsatası. örnekler: allah’ın yokluğu kimse tarafından kanıtlanmamıştı..

argumentum ad hominem

veya (gbkz:ad hominem). bir reaksiyonun, belirli bir kişinin herhangi bir konudaki duruşu yerine şahsına yöneltilmesidir. yani; bir argümana cevap verirken, argümanı eleştirmekten ziyade, ar..

argumentum ad populum

genel kanıya bağlı olarak bir fikrin doğru veya yanlış olduğunu ileri sürme durumudur. yani; çoğunluğun benimsediğinin doğru olduğu safsatası. burada hiç müşteri yok, buraya girmeye..

general mobile discovery 2+

general mobile discovery 2 deki problemler çözülmüş olan cihaz 1000tl nin altında fiyat sunan cihazların arasında en yüksek özelliklere sahip olan model. bence cihazın tek eksiği arka kapa..

cevherpolat

istanbulda 2 yılda 17 iş değiştirmiş hızlı bir zattır...

daha daha nasılsın

konuşma sırasında konu bulamayanların kurtarıcı soru cümlesi...

bilinç bozuklukları

Bilinç,çevreden gelen çeşitli uyarıları doğru algılayabilme ve değerlendirebilme yeteneğidir.Bilincin içeriği;dikkat,duyu,algılama,hafıza,yönetme ve yönelim olarak sıralanabilir.Bilin..

112

istanbuldaki tüm (gbkz:acil sağlık hizmetleri) istasyonlarının adreslerine (link:199,link)ten ulaşılabilir..

anime

Japon cizgi filmi olarak da adlandirilabilecek animasyon. Her yasa hitap eder, bu yuzden kategorilendirilmistir; (gbkz:shoujo), (gbkz:shounen), (gbkz:seinen), (gbkz:josei). Animelerin cogu konusunu ..

yazı yazmak

çoğu kişinin yaptığı gibi eşekçe yapılmaz...

bir abi tipolojisi

şimdi sizlere cemaatte kalan bir abi tipolojisi çizmek istiyorum. baştan şunu belirtmek istiyorum ki amacım kimseyi aşağılamak veya insanları tanımlayıp aşağıda konumlandırmak değildir..

jamie dornan

irlandalı aktör. (gbkz:once upon a time) dizisinin (gbkz:hunter)'ı, (gbkz:the fall)'un muhteşem seri katilidir. ek olarak lakabı (gbkz:golden torso) imiş...

hunter

avcı anlamına gelen ingilizce kelime...

golden

sadece "altın" anlamına da gelir. altın da altındandır nihayetinde. nasıl altından yapılmış bir bileziği tanımlarken "altından bilezik" değil de "altın bilezik&..

elimi vurduğum hasta artık benimdir kimseye vermem

bakırköy sadi konuk eğitim ve araştırma hastanesi doktorlarından bir tanesinin söylediği anlamlı söz...

osuruk

bazı sebeplerle vücuda hapsolmuş gazlardan kaynaklanır. hapsedilen bu gaz, yiyip içerken yutulan hava, kandan bağırsaklara sızan gaz ya da bağırsaklarda oluşan kimyasal tepkimelerin ortaya ..

doğulular parti kurma hazırlığında

18 Eeylül 1979 tarihli hürriyet gazetesinde yer alan bir haber. http://www.gecmisgazete.com/haber/dogulular-parti-kurma-hazirliginda?tamBoyut (bkz:mehdi zana)..

mannitol

Ödem tedavisinde,göz ya da kafa içi basıncını azaltmada,akut böbrek yetersizliğinde böbrek işlevini düzeltmede,kimyasal madde zehirlenmesinde intravenöz kullanılan bir diüretik...

her

en iyi orijinal senaryo dalında oscar ve golden globe ödüllü, 2013 yapımı hollywood filmi. başrolde; (gbkz:joaquin phoenix) ve (gbkz:scarlett johansson)'ın sesi var. (spoiler:theodore t..

sağlık çalışanı olmak

Gece gündüz çalışmak demektir ve bir çok gece uykusuz kalmak demektir. Avantajları: Beyaz önlük giyersin, genelde sevilir ve sayılırsın, prof, doç ve uzman haricindekilerin ortalama bir ..

3 idiots

2007 yapımı bollywood filmi. yönetmen koltuğunda (gbkz:rajkumar hirani) var. başrol*:tabii ki* (gbkz:aamir khan). (spoiler:rancho, raju ve farhan Hindistan'da mühendislik öğrencileridir...

life of pi

2012 yapımı (gbkz:ang lee) filmi. (gbkz:ang lee)'ye en iyi yönetmen oscarını kazandırmıştır. (spoiler:pi patel’in hindistan’daki egzotik bir hayvanat bahçesinden pasifik’e uzana..

nüfusu esenyurt'tan az olan ülkeler

Metonya. (link:220,bkz. Leyla ile Mecnun dizisi)..

bayat

(gbkz:çorum) ilinin bir ilçesi...

bayat

güncelliğini, önemini yitirmiş olan...

narsisistik kişilik bozukluğu

(gbkz:doğan şahin)'in konuyla alakalı makalesinden satırbaşlarını aynen yazıyorum: temel özelliği, davranış veya fantezide büyüklenmecilik, kendisine hayranlık duyulması ihtiyac..

ihl sözlük

an itibariyle 5892 adet entrimin hala kayıtlı olduğunu gördüğüm site. yıllar önce girdiğim entrilerime bakarak geçmişe ufak bir yolculuk yapıyorum şu an...

tek düzen hesap planı

muhasebede standartlaşmayı sağlamak adına günümüzde kullanılan hesap cetvelidir. tam olarak listesi aşağıdaki gibidir; 1. DÖNEN VARLIKLAR 10. Hazır Değerler 100. Kasa 101. Alınan Çek..

üzdük beyler

- dünyanın en iyi esprisini bile yapsak mal mal bakan kadınlar için en berbat esprimize bile ayıp olmasın diye kahkaha patlatan kadınları üzdük. - kanal değiştirirken bile maç denk gelme..

bir kadın bir erkekten ne ister

sorusuna birkaç küçük yanıt; özgür ruhlu erkekleri sever kadınlar. belki de serseri karakterlere vurulmalarının bir sebebi de o yabanilikleri, o evcilleştirilemez olmalarıdır. en munis, ..

bebek

oğlum "ömer sirac" da bir bebek..

att tarihçesi

türkiye de genel sağlık ve acil sağlık hizmetleriyle ilgili düzenlemeler yakın tarihe kadar oldukça yetersizdi. 1961 yılında çıkarılan 224 sayılı " sağlık hizmetlerinin sosyalle..

alfa lipoik asit

Vücutta endojen üretilen antioksidandır. Diabete bağlı distal simetrik polinöropatinin tedavisinde kullanılır...

hiperimmunglobulin e sendromu

Otozomal dominant geçişlidir. Tekrarlayan stafilokok deri enfeksiyonları vardır. Tekrarlayan pnomoniler olur. Eozinofili vardır...

troll

(gorsel:955)..

redoxan

(bkz:redoxon)..

monitör

bilgisayardaki verilere ulaşmaya yarayan aygıt. (gorsel:1200)(gorsel:1198)(gorsel:1199)..

aba

(gbkz:en klişe bulmaca soruları)ndan birinin cevabıdır...

sonymobile.com

(gbkz:Sony Mobile Communications) sitesi. Bir xperia aldığınızda telefonunuza otomatik tanımlanmış default anasayfa. Sony mobile'ın anasayfası. http://sonymobile.com..

hüseyin irfan şeker

(gbkz:walt disney ilk ansiklopedim)'i ve ingilizce sözlüğü (gbkz:interaktif sözlük)e kazandıracak yazar...

eeg

(bkz:Elektroensefalografi) (gorsel:1383)..

zagmuk

Yeni gün anlamına gelen Kürtçe kelime...

mahmut yıldız

(gorsel:1386)(gorsel:1387)(gorsel:1389)(gorsel:1401)(gorsel:1424)..

halepçe katliamı

kokular duymaya başlamıştı elma kokusuydu bu. Annesine seslenmek istedi ama daha konuşamıyordu. evlerinden uzaklara gitmekteydiler. etrafında o kadar çok insan vardı ki. severdi kalabalığı..

gleason skorlaması

prostat kanserinde kullanılan histolojik gradeleme yöntemidir...

johnson skorlaması

infertilitede testis biyopsi skorlama sistemidir...

ramazan kuaför

(gorsel:1699)(gorsel:1698)Esenyurt İnönü mah 355 sokak no8 adresinde ikamet eden erkek berberi. Telefo(gorsel:1700)(gorsel:1701)..

pizza

italyanların insanlığa armağan ettiği önemli lezzetlerden biri...

coco jambo

(bkz:coco jamboo)..

çocuklara asla konulmaması gereken isimler

•içerisinde (gbkz:türkçeye has karakterler) içeren isimler konulursa ismi değişmeden mail ya da kişisel web sitesi açamaz. misal: (gbkz:şükrü): sukru olur. (gbkz:ışık): isik olur. (gbk..

açmadan çalkalayınız

(gbkz:Bim) ürünü (gbkz:dost ayran)'ın üst kapağında bulunan uyarı. (gorsel:2158)..

nişanlılık

mantığını anlayamadığım ilginç bir müessese. belki zamanında görücü usulü evlenenler için birbirlerini daha iyi tanımaları açısından mantıklıydı. peki ya şimdi!!! sonuç: ge..

hürmet

saygı. (bkz:hürmet etmek)..

tabanca

elde tutulup ateş edilen, mermileri kabzasında bulunan küçük silah...

mutlu olmanın imkansızlığı

üzülecek şeylerin her zaman var olacağını sezen bir kalbe, gören bir göze, anlayan bir beyne sahip olan herkesin farkedeceği durum...

hitler'in yahudi düşmanlığının nedenleri

kavgam isimli otobiyografisinde yeterince aydınlatıcı bir biçimde açıklamıştır kendisi. şöyle ifade eder; bir gün farkettim ki okuduğum köşe yazarlarının yani germanya'nın günd..

mandıra

(bkz:mandıra caddesi)..

rammstein

Endüstriyel metal tarzında müzik yapan Alman bir gruptur. Bir konser için ağzından ışık çıkmasını istediği için yanağını deldiren (gbkz:Till Lindemann) bu grubun solistidir...

kapitalizm

''Merhaba, Ben Kapitalizm Kızlarınızı Barbie'lerle büyüttüm, sizden estetik operasyon için para istiyorlarsa bu şaşılacak bir durum değil Ben Kapitalizmim ve çıkarlarım..

bir baba on evlada bakar da on evlat bir babaya bakmaz

bir gün adamın biri bir köyden geçerken bir evde yemek yendiğini görür. kırk kişi et pilav ayran salata yemektedirler. adamın gördüğü en kallavi sofralardan biridir. o sırada dikkatini ..

20000. entri

bu entridir...

özlemlerin en büyüğü

Fotoğrafa bakarak ağlamaktır...

veysiarslan

veysi arslan: (gorsel:4093)..

5f bulgusu

safra kesesi taşlarının sık görüldüğü kişilerin klasik 5f bulgusu; 1- kilolu olmak (gbkz:fat) 2- kadın olmak (gbkz:female) 3- çok doğum yapmış olmak (gbkz:fertile) 4- açık tenli olma..

interaktif sözlüğün aşırı kasması

interaktif sözlük ekibi sürekli siteyi geliştirmek için uğraşmaktadır. dolayısıyla kasma probleminin de geçici olması umulur...

yumurta

dişi hayvanların ve özellikle kuşların embriyoyu korumak amacıyla yumurtladığı yuvarlak ve oval şekilli cisimlerdir...

aşkın nur yengi

(gbkz:nazlanma) adlı şarkıdaki boş gazoz şişesini (link:456,üflemesi)yle tanıdığımız şarkıcı...

ev telefonu

çağrı atıp (gbkz:cep telefonu)'nun yerini bulmaya yarayan (gbkz:edevat). (bkz:iş telefonu) (bkz:sabit telefon) (gorsel:19300)..

35 yaşında bekar erkek

(bkz:the 40 year old virgin)..

umut

1970 yapımı bir (gbkz:yılmaz güney) filmi. (link:30,şu sahnede) umudun nasıl bir şey olduğunu (gbkz:tuncel kurtiz)'in mimiklerinden anlayabiliriz. tabii paranın nelere kadir olduğunu d..

mr.saparov

@mr.saparov 9 nisanda sözlüğe üye olmuş ve 158 günde 4 entri yazmış yazar. sözlüğe hoş gelmiştir...

katma değer vergisi

ilk geldiği yıllarda bu vergi türünü eleştiren (gbkz:skeç)ler ve filmler hazırlandı. (gbkz:katma değer şaban)..

nazlı

(bkz:nazlı dürüm)..

sözlükteki gelişmeler

kişisel profilde "son entriler", "son oylananlar", "en beğenilenler" ve "kıymeti bilnmeyenler" bölümleri açıldı...

noktadan sonra boşluk bırakmamak

yanlıştır. imla hatasıdır.*:imla kuralları* whatsapp yazışmalarında linkmiş gibi algılanır...

yüzünde meymenet yok

yüzünde iyi nitelik, uğur, hayır, bereket ifadesi olmayan (gbkz:muşmula suratlı)lar için kullanılan ifade...

el cuerpo

türkçeye ceset ismiyle çevrilmiş 2012 yapımı gerilim-polisiye filmi. filmin yönetmeni (gbkz:oriol paulo); başrol oyuncuları ise (gbkz:jose coronado), (gbkz:belen rueda), (gbkz:hugo silva) ve ..

peteşi

(gbkz:trombositopeni)lerde görülür. (gorsel:29171) (bkz:purpura)..

ventricular fibrillation

(gbkz:ventriküler fibrilasyon) (gorsel:6890)..

dekübitis

(gbkz:bası yarası)dır. dokuya yetersiz kan gelememesi sonucu oluşur. (gorsel:6952) (gorsel:7215)..

sakine

adıyaman türküsünün kahramanıdır. çıkam nemrut dağına çıkam nemrut dağına kurbanam yanağına gel beraber bakalım güneşin doğuşuna le le le sakine niye gittin tütüne gel berab..

edakcelik

@edakcelik (gbkz:interaktif sözlük 100'ler kulubü)ne müdahil olan pek değerli pek kadirşinas, pek sevgideğer yazar...

meta fetişizmi

marksist literatür'de kısaca insanlar arası ilişkilerin yine insanlarca metalar arası ilişkiler şeklinde düşünülmesidir. bir meta insanın somut emeğinin cisimleşmiş halidir ve bu m..

altındamak künefe

gece saat 03:00'a kadar açık olan künefeci. Künefe hamuru, saf yağ ve künefe peynirinin birleşmesiyle oluşan, piştikten sonra şerbetle buluşan ve fıstık ile tamamlanan eşsiz lezzet..

mütecaviz

Ülkemizde bol bol mevcut...

her konuda bilgi sahibi olmak

insanoğlunun ulaşabildiği en yüce erdemlerden biridir. her şeyden biraz bileceğine bir şeyi tam bil görüşene katılmıyorum. birincisi bir şeyi tam bilmek imkansızdır. ikincisi ise birço..

zozan baran

en güzel kürtçe isim kombinasyonu...

orhan veli kanık

(bkz:orhan veli)..

saprofit

doğadaki madde döngüsünün en önemli elemanlarıdırlar. (gbkz:saprophytes) kelimesinden türkçeleşmiştir...

sözlüğe beklenen yazarlar

(bkz:cemre efe karakaş)..

iki günü müsavi olan ziyandadır

(bkz:iki günü eşit olan zarardadır)..

burcu

(bkz:burcu kulaksız)..

vertebral

(bkz:vertebra)..

vertebra

omur anlamına gelen latince kelime...

patrick raymond fugit

(bkz: patrick fugit)..

cins

(bkz:katranı kaynatsan olmaz ki şeker cinsine tükürdüğüm cinsine çeker)..

tarsit

1- ayak bileği kemiklerinin inflamasyonu. 2- göz kapağı kenarlarının inflamasyonu...

fakir kuru fasulyesi

tane miktarı az, *:ekmek banmak için* su miktarı fazla kuru fasulye. (bkz:zengin kuru fasulyesi)..

temperat

(bkz:temperature)..

explorer

keşfeden, keşfedici anlamına gelen ingilizce kelime. (bkz:explore)..

ankara muharebesi

(bkz:Ankara savaşı)..

iz bulgu

(gbkz:parmak izi) avuç izi ayakkabı izi araç lastik izi .....

kadıköy 7 nolu acil sağlık hizmetleri istasyonu

(gbkz:erenköy ruh ve sinir hastalıkları eğitim ve araştırma hastanesi)nin yanında bulunan ve (gbkz:kadıköy 9 nolu acil sağlık hizmetleri istasyonu)yla aynı yerde ikamet eden 112 acil yard..

kadıköy 9 nolu acil sağlık hizmetleri istasyonu

(gbkz:erenköy ruh ve sinir hastalıkları eğitim ve araştırma hastanesi)nin yanında bulunan ve (gbkz:kadıköy 7 nolu acil sağlık hizmetleri istasyonu)yla aynı yerde ikamet eden 112 acil yard..

vasoconstriction

damar çapının azalması. damarın duvarındaki düz kaslarının kasılmasıyla damarının daralması anlamına gelen ingilizce/fransızca kelime. (gbkz:vazokonstriksiyon) şeklinde türkçeleşm..

sosyalizm vs komünizm

(bkz:komünizm vs sosyalizm)..

dere

Suyu az, boyu kısa olan akarsulara dere denir...

dünyaevi

(bkz:dünya evi)..

03/06/2016

(bkz:3 haziran 2016)..

inkişaf

(bkz:inkişaf etmek)..

acı patlıcanı kırağı çalmaz

işe yaramayan bir kimsenin bozulacak bir şeyi de yoktur. Bu nedenle zararlı zararlı etkenler ona tesir etmez...

resesif

çekinik, baskın olmayan anlamındaki kelime. (bkz:dominant)..

9 haziran 2016

perşembeye denk gelen gün. (gbkz:53fl975), (gbkz:araba tamiratı), (gbkz:kararsızlık)lar, (gbkz:fatih sanayi sitesi), (gbkz:doğuş otomotiv), (gbkz:dsg şanzıman), (gbkz:yan sanayi egr), (gbkz:..

yeni zellanda

(bkz:yeni zelanda)..

inka medeniyeti

(bkz:inkalar)..

maçu piçu

(bkz:machu picchu)..

kurufasulye

(bkz:kuru fasulye)..

erozyon

Ekolojik faktörler nedeniyle toprağın verimli tabakasının bulunduğu yerden, su, rüzgar, dalga ve buz gibi etkenlerle taşınması...

augment

(gbkz:klavunat)la güçlendirilip etkisi çoğaltılmış olan (gbkz:augmentin) bu kelimeden türetilmiştir. abkz: (gbkz:augmentation)..

biblical

ncil manasına gelen ingilizce sözcük...

tirkolit

(gbkz:trikolit) şeklindeki telaffuzu daha yaygındır. (gbkz:tricholith) kelimesinden türkçeleşmiştir...

nihat hakverir

boş zamanlarında kahvede zaman öldürmek yerine (gbkz:esenyurt devlet hastanesi) personeline yardımcı olan, iyi niyetli, yardımsever, muhabbet ve sohbeti hoş, cömert iş adamı/inşaatçı/(gb..

2 temmuz 2016 cumartesi

(bkz:2 temmuz 2016)..

mal kadın

Kendi çizgisi olmayan sürekli bir baskaşının yönlendirmesiyle hayatına yön veren kadın tipidir...

usul

Arapça el-Asl kelimesinin çoğuludur. Temel, esas, soy, kök, ana gövde, dayanak, kaide, kural gibi anlamları vardır. (bkz:usul-u hadis)..

15 temmuz 2016

(bkz:15 temmuz 2016 fransa'da kamyonla terörizm)..

zerk

(bkz:zerk etmek)..

24 temmuz

birçok tarihi olaya tanıklık etmiş gün...

dünün en aktifleri

En aktifler en begenilenler dün bugün vs hepsi görülüyor android mobil sürümde lakin istedigimiz butonu tıkladıktan sonra tekrar listele diye tıklamamız gerekiyor. Hani bilmeyen bi kişi bu..

bilgekurt

@bilgekurt(gbkz:fındıkzade)'de sefilleri oynayan karakter oyuncusu...

halkalı cılıbıt

(bkz:cılıbıt)..

çene cerrahı

çene patolojilerinin radikal tedavisiyle uğraşan bilim adamı. (bkz:çene cerrahisi)..

interaktif sözlük

(gorsel:14782)(gorsel:14783) Bugüne kadar çok sözlükde yazarlık yaptım.ve tabi bu sözlüğünde adını duymuştum ama girip kayıt olmaya falan filan baya üşenmiştim.sonra bigün yaz staj..

9 ocak 2016 doğumlu insanlar

(gbkz:vücuttaki homeostasis)i dengede tutmak için besin ve oksijene ihtiyaç duyan insanlardır...

beyin bedava

bedava olduğu halde kullanan pek yok...

konsolidasyon

akciğer grafisinde (gbkz:alveol)lerdeki hava boşluklarının yerini (gbkz:püy), sıvı veya hücrelerin alması sonucu oluşan görüntünün adıdır. (gorsel:15457) başta pnömoni ( zatürre) ..

decavit pronatal 30 film tablet

(gbkz:koçak farma ilaç firması)'nın ürettiği (gbkz:multivitamin ve mineral kombinasyonu ilaç). (gorsel:15462) reçeteye tanı olarak gebelik yazılmazsa 23 tldir...

hayır diyememek

insanı başkalarının esiri yapan durum. zira başkalarının tekliflerini kabul ettikçe hayatınıza onlar yön verir...

terbisil 250 mg 14 tablet

terbinafin baza eşdeğer (gbkz:terbinafin hidroklorür) etken maddesi içeren (gbkz:antimikotik ilaç) / (gbkz:antifungal ilaç). sadece ayak değil vücuttaki kasık, baş gibi tüm mantar enfeksiyo..

dolorex

(gbkz:diklofenak potasyum) etken maddeli ağrı kesici, (gbkz:antienflamatuar) ilaç. (gorsel:4584)(gorsel:4794)..

scooter

(gbkz:mobilet) anlamına gelen ingilizce sözcük...

senin de bayramın mübarek olsun

unuttuklarını anımsa, kaybettiklerini ara, özlediysen git bul, kırdıysan af dile, kırıldıysan affet, seviyorsan söyle, çünkü bugün bayram! hayırlı bayramlar dileğiyle .. (gorsel:17091..

rennie 48 çiğneme tableti

(gbkz:bayer ilaç firması)nın ürettiği, (gbkz:antiasit ilaç). (gorsel:18989)(gorsel:18990)..

sözlüğün kıymeti

Ne yazık ki interaktif sözlüğün ne kıymeti ne de değeri bilinmemektedir. Hâlbuki kıymeti paha biçilmez, keyfi anlatılamaz, keşfi bitmez bir güzellik bu sözlük ama görüp tadabilene.....

instagram

Eger düşersen bir gün yere sakın ha hemen kalkma usulca uzan cebine,bir selfi çek sonra,kalk duvarlara tutuna tutuna bir selfide ayakda çek ,kime ne Hic düşünme hemen at instagrama face bil..

demagoji

(gbkz:demagog)ların yaptığıdır. (bkz:demagoji yapmak)..

oceral sprey

(gbkz:saba ilaç firması)nın ürettiği, (gbkz:oksikonazol nitrat) etken maddeli ilaç, mantar enfeksiyonlarında kullanılan bir (gbkz:topikal antifungal sprey)dir. (gorsel:18700)..

september 25

(bkz:25 eylül)..

bana öldü demeyin yoruldu gitti deyin

(gbkz:otobüs arkası yazıları)ndan da olan (gbkz:neşet ertaş) sözü. (gorsel:11440)(gorsel:18878)..

3 kasım 1989

(gbkz:kadir diri)'nin doğduğu gün...

exeleve

(bkz:exelêve)..

18 mayıs 2013 iş yeri hekimliği sınavı soruları ve cevapları

2. Ülkemizde *:türkiye'de* ilk (gbkz:iş Kanunu) kaç yılında yürürlüğe girmiştir? A)1932 B)1934 C)1936 D)1938 cevap için spoileri tıkla: (spoiler:cevap: c)..

çölyak hastalığı

http://yemek.com/colyak-hastasi-kizi-icin-uygulama-gelistiren-baba-gluten-scanner/..