devam etmeniz halinde bu veri kaldırılacak.devam etmek istediğinizden emin misiniz?

 1. müthiş bir taşlama, sinema şöleni. kemal sunal, ilyas salman, şener şen üçlüsünün aynı anda oynadığı iki filmden* biri. filmin senaryosu ihsan yüce'ye aittir. olaylar antakya'nın reyhanlı ilçesine bağlı harran köyünde ve feyzo* ağa tarafından köyden kovulunca istanbul'da geçmektedir.
  avatar
  21.01.2015 - 01:31
 2. Yönetmen: Atıf Yılmaz
  Yapımcı: Nahit Ataman, Ertem Eğilmez
  Senarist: İhsan Yüce
  Oyuncular: Kemal Sunal, Müjde Ar, Adile Naşit, Şener Şen, İhsan Yüce, İlyas Salman, Erdal Özyağcılar
  Müzik: Cahit Berkay
  Görüntü yönetmeni: Erdoğan Engin
  Yayın yılı: 1 Kasım 1978
  Kibar Feyzo, yönetmenliğini Atıf Yılmaz'ın yaptığı; Kemal Sunal, Müjde Ar, Adile Naşit, Şener Şen, İhsan Yüce, İlyas Salman ve Erdal Özyağcılar'ın rol aldığı, 1978 yapımı bir komedi filmidir.
  Feyzo askerden döndükten sonra Gülo’ya talip olur. Köyde Gülo’ya başka talipler olduğu için babası başlık parasını açık arttırmaya koyar. Ve on bin peşin, on bin senet karşılığı Gülo, Feyzo’nun üstünde kalır. Feyzo borcunu ödemek için kente gidip çalışmaya başlar. Kentten her dönüşünde köylülere artık şehirlerde ağalık düzeninin olmadığını, başlık parasının kalktığını anlatarak ağaya karşı cephe oluşturur. Filmin çekimleri Hatay-Reyhanlı'nın Harran köyünde yapılmıştır.
  Film, anlambilimsel olarak incelendiği takdirde; komünizme karşı alınan önlemlere sert eleştiriler görülür. Örneğin; filmde ağa rolündeki Şener Şen'in "Ula şurada 141 142 başsınız!" ifadesi kişi sayısıyla değil, dönemdeki Türk Ceza Kanunu'nun 141 ve 142. maddeleriyle ilgilidir.
  avatar
  10.02.2015 - 21:30
 3. avatar
  07.11.2015 - 20:57