devam etmeniz halinde bu veri kaldırılacak.devam etmek istediğinizden emin misiniz?

 1. Kısaca özetlemek gerekirse esans; İçine girdiği ürüne hoş bir koku vermek amacıyla kimyasal yöntemlerle çeşitli doğal maddelerden özütlenen veya kimyasal maddelerin sentezlenmesiyle elde edilen uçucu sıvılara esans denir .

  Bir esans formülü oluşturmak için en az miktar 30-50 ham madde olması gerekmektedir.

  Herhangi bir esans doğal veya sentetik ham maddelerden meydana gelmektedir.

  Doğal: Gülden distile edilen gül yağı Sentetik: Kimyasal sentez yoluyla elde edilen gül kokulu ham maddelerdir.

  Doğal olanlara yağ denilir genelde, sentetik olanlara esans. Ancak her ikisine de esans denilebilir. Esanslar genelde kimyasal olduklarından natürel olanlara oranla çok ucuzdur. Kaliteli olanlar da vardır pahalı sentetik esanslar denir.

  Natürel esans yağları bulmak her zaman için kolay olmayabilir. Bazı bitkiler vardır nesli tükenmekte olduğundan veya hayvansal gruba giren misk veya amber esansları parfüm sektöründe yeterli olarak bulunamadığından sentetikleri kullanılmaktadır.

  Zaten hakiki misk veya amber çok pahalıdır. Bu yüzden esans olarak sentetik olanları tercih edilir.

  kaynak: https://www.esans7.com/esans-nedir/
  avatar
  17.02.2021 - 05:36
 2. Bitkilerden türlü yollarla, işlemlerle elde edilen ya da kimyasal yöntemlerle yapılan, kokulu ve uçucu sıvı.
  avatar
  18.02.2021 - 23:11
 3. bitkilerin damıtılması ve yağının çıkarılması yöntemi ile elde edilen esansların farklı tür ve çeşitleri vardır. parfüm esans yapılırken çiçeklerin, çiçek köklerinin ya da meyvelerin yağlarının çıkarılarak %96 derecelik bir alkol içerisinde çözündürülmesi ile elde edilir. bu işlem sonrasında elde edilmiş olan sıvı damıtılarak alkolsüz parfüm içerisinde kullanılmak üzere esans haline getirilmiş olur.
  avatar
  01.04.2021 - 19:12