devam etmeniz halinde bu veri kaldırılacak.devam etmek istediğinizden emin misiniz?

 1. Greyfurt yediğinizde çekirdeklerini ne yapıyorsunuz? Muhtemelen onları tükürüyor veya en baştan çıkarıyorsunuzdur. Peki bu çekirdeklerinin özütünün çok zengin bir faydalar listesine sahip olduğunu söylesem ne dersiniz?

  Greyfurtun kendisinin de kilo verme, selülit azaltma ve bağışıklık sistemini güçlendirme etkilerinin olduğunu dikkate alırsak, bu oldukça normal. Fakat çekirdeklerinin faydaları neredeyse tamamen farklı şekildeler ve daha çok greyfurt esansı yağına benziyor. Alternatif tıp uzmanları, greyfurt çekirdeği özütünün antibakteriyel, antiviral ve antimantar etkilerinin olduğunu belirtiyor, candida mantarına, boğaz enfeksiyonuna, ishale karşı etkili olduğunu aktarıyorlar.

  Greyfurt çekirdeki özütü, dahili olarak kullanıldığında, biraz tartışmalı bir fayda listesine sahip çünkü bazı araştırma sonuçlarına göre ticari olarak satılan özütlerde benzen klorit veya triklosan gibi içeriklerin bulunduğu keşfedilmiş.
  Dolayısıyla, eğer bu özütü kullanacak olursanız, mutlaka içindekiler listesini okumalı ve bilindik bir firmadan almalısınız. Markasına göre değişse de, araştırmalar saf greyfurt çekirdeği özütünün neredeyse tüm mikropları tartışmasız bir şekilde öldürebildiğini ve kandida gibi mantarlarla da savaştığını gösteriyor.

  Greyfurt Çekirdeğinin 6 Faydası

  1- Candida İle Savaşır
  Greyfurt çekirdeği özütü, candida diyeti için ideal tercihler arasında. Candidiasis olarak adlandırılan mantar enfeksiyonu, hem kadınlarda hem de erkeklerde aktif olabiliyor ve genellikle ağız, kulaklar, burun, tırnaklar, bağırsaklar ve vajina bölgesinde aktif oluyor.
  2001 yılında yayınlanan bir polonyalı araştırmada, greyfurt çekirdeği özütünün candida semptomları gösteren bireylerde %33’e kadar etkili olduğunu gösteriyor. Maya hücrelerini öldürmesi sayesinde candida enfeksiyonunun yayılmasına engel olmaktadır.

  2- Antibiyotiğe Dayanıklı Bakterileri Öldürür
  2005 yılında yayınlanan Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, greyfurt özütünün antibiyotiklere dayanıklı enfeksiyonları öldürebildiği görülmüş. Araştırmada greyfurt çekirdeklerini oral olarak iki hafta boyunca tüketen bireyler üzerinde deneyler yapılmış ve her sekiz saatte bir beş ila altı adet arasında çekirdek yutulmuş.

  İki hafta içerisinde, bir tanesi hariç tüm denekler tedaviye iyi cevaplar vermişler. Fakat bu hastada üç farklı antibiyotiğe dayanıklı bir bakteri bulunuyormuş ve çekirdeklerin alınmasıyla birlikte bu direnç de bir miktar azalmış. Bu küçük çalışma, çekirdeklerin antibiyotiklere alternatif bir tedavi imkanı sunabildiğini göstermesi açısından önemli.

  3- Mantar Enfeksiyonlarına Çözüm
  Kuş ve yarasa dışkılarından bulaşan histoplasmosis adlı mantar enfeksiyonu, çoğu kişi tarafından farkedilmez ancak bazılarında 10 gün kadar sürebilen grip benzeri bir gidişat sergiler. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanlarda, bebeklerde ve kronik hastalıkları olanlarda bu hastalık tehlikeli olabilir.

  Bu mantar hastalığına karşı greyfurt çekirdeği özütü günde 100 miligramlık kapsüller halinde veya günde 3 defa suya 10 damla olacak şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmesi sayesinde semptomların azalmasına da yardımcı olmaktadır.

  4- Tırnak ve Ayak Mantarını İyileştirir
  Tırnaklarda veya parmak aralarında ortaya çıkan ayak mantarlarını tedavi etmek hususunda da oldukça etkilidir. Günde üç defa ilgili bölgeye özütü sürmek, kısa sürede iyileşme sağlamaktadır. Çay ağacı yağına bir alternatif olarak kullanılabilir.

  5- Egzamaya Bağlı Sindirim Problemlerini Tedavi Eder
  Egzama genellikle yemek seçimine ve sindirim problemlerine bağlanan yaygın bir cilt hastalığıdır. Atipik egzama hastaları üzerinde yapılan bir araştırmada, bağırsaklardaki mikrop dengesizliğine sahip olan hastalarda egzamanın ortaya çıktığı görülmüştür ve bu bölgelerde kanamalı lezyonlar görülmüştür. 25 kişiden 14 tanesinde orta derecede ishal, kusma, gaz ve rahatsızlıklar da mevcuttur.

  Bu hastalar günde iki damla %0.5’lik konsantre greyfurt çekirdeği özütüne iki defa maruz bırakılmışlardır veya 150 miligramlık kapsüller halinde günde 3 defa almışlardır. Bir ay sonra kabızlık, gaz ve rahatsızlık gibi konularda ciddi iyileşmeler yaşanmıştır ve bir kısmında gece uykusunun kalitesi de artmıştır. Çalışma sırasında herhangi bir yan etkiye de rastlanmamıştır.

  6- Genel Bir Antimikrobiyel Üründür
  Greyfurt çekirdeği özütü, ağız yoluyla alındığında bakteriler, virüsler ve mantarlara karşı fayda sağlamaktadır. Lakin bu özütün sindirim gerektirmeyen kullanımları da mevcuttur. Antimikrobiyel yapısından dolayı ağız spreylerine ve burun spreylerine, kulak damlalarına, diş macunlarına, banyo jellerine ve diğer bakım ürünlerine eklenmektedir. Doğal olmayan yapay koruyucuların aksine besin korunmasında da yavaş yavaş kullanılmaya başlanmaktadır.

  Diğer kullanımları şu şekildedir:
  Çamaşır durulama suyuna 10-15 damla eklenebilir
  Patojenik organizmaları öldürmesi için kilim temizliğinde kullanılabilir
  Sterilizasyonda kullanılabilir
  Nemlendiricilere eklenerek alglerin çoğalması engellenebilir
  Kimyasal koruyucular yerine kullanılabilir
  Yüzeyleri dezenfekte edebilir
  Yüzme havuzlarına eklenebilir
  Hayvan yemlerine ve sularına katılabilir
  Greyfurt Çekirdeği Özütünün Muhtemel Yan Etkileri
  Kullanmadan önce şu koşullara sahipseniz önce doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir:
  Başka bir ilaç alıyorsanız, özellikle de kan sulandırıcılar
  Herhangi bir ilaca alerjiniz varsa
  Hamileyseniz veya hamilelik planlıyorsanız
  Emziriyorsanız
  Yüksek tansiyon ve başka bir sağlık probleminiz varsa
  Bu özütü kesinlikle gözlerinize sürmeyin ve ağız, burun, kulak gibi hassas bölgelerde saf olarak kullanmayın ve suyla karıştırın.
  Eğer aldıktan sonra bir rahatsızlık veya alerji hissederseniz hemen doktorunuza gidin. Terleme, kaşınma, kızarma, yutkunma, nefes alma zorluğu gibi belirtiler alerji belirtileri arasındadır.

  avatar
  03.01.2021 - 20:52