devam etmeniz halinde bu veri kaldırılacak.devam etmek istediğinizden emin misiniz?

kapak fotoğrafı
profil resmi
Niyazi Ayberk Aktürk
@kedimedi34

20 başlık

25 entri

doğadaki 20 rekortmen hayvan

Dünyanın en büyük kedigili erkek Sibirya kaplanıdır. Bu hayvanın burnundan kuyruk ucuna kadar uzunluğu 3 metre 15 santimetredir. Ağırlığı ise 65 kilodur. Uçmayı en geç öğrenen kuş Göçmen Albatros’tur. Yavrular yumurtadan çıktıktan 280 gün sonra uçmayı başarabilir. Yani neredeyse 9 buçuk ayda! Suda yaşayan en hızlı memeli Boğa Katil Balina’dır. Bu balığın saatte 55 kilometre hıza ulaştığı tespit edilmiştir. Gezegenimizin en hızlı hayvanı ise Aladoğan’dır. Bu kuş yere doğru dalışa geçtiğinde saatte 300 kilometre hıza ulaşır. Dünyanın en kızgın arısı Afrikalı Bal Arısıdır. Bir kere kızdırırsanız 800 metrakarelik bir alanda sürekli gelip sizi rahatsız eder. Dünyadaki en küçük kuş Küba’da yaşayan arı sinek kuşudur. Boyu 57 milimetre, ağırlığı ise sadece 1 nokta 6 gramdır. Dünyanın en büyük kuşu ise Kuzey Afrika deve kuşudur. Boyu 2 metre 75 santimetre, ağırlığı 156 buçuk kilodur. Yeryüzündeki en büyük kurbağa, boyu 30 santimetre olan Dev Kurbağa’dır. Bu haliyle bir tavşanla aynı büyüklükteidr. Dünyanın en büyük hayvanı Mavi Balina’dır. 160 ton ağırlığa sahip olan bu hayvanın kalbi 700 kiloya yakındır. Karada yaşayan en büyük etobur Kutup ayısıdır. Boyu 2 buçuk metre, ağırlığı ise 400-600 kilo arasındadır. Karada yaşayan en büyük hayvan ise Afrika filidir. Bu devasa hayvanların ağırlığı 7 tonu bulmaktadır. Havada en çok kalan kuş deniz kırlangıcıdır. Nadiren suya konması dışında 10 seneye kadar kesintisiz uçtukları tespit edilmiştir. Dünyanın en uzun boylu memelisi tahmin edeceğiniz üzere, zürafadır. Yetişkin bir zürafanın boyu 4 buçuk - 5 buçuk metre arasındadır. En uzun gagaya sahip kuş Afrika Pelikanı’dır. Bu kuşun gagası 47 santimetreye kadar ulaşır. Dünyanın en büyük maymunu Batı Afrika’da yaşayan Mandrilin’dir. Bu maymunun boyu 61-76 santim arasındadır. Yetişkinleri 54 kilo ağırlığa kadar ulaşır. Yeryüzündeki en küçük maymun ise pigme marmoset’tir. Bu hayvanın yetişkinleri sadece 115 gram ağırlığındadır. Dünyadaki en büyük primat Kongo’da yaşayan Doğu Ova Gorili’dir. Ayağa kalktığında boyu 1 metre 75 santimetre, ağırlığı ise 160 kilogramdır. En büyük ahtapot Dev Pasifik Ahtapotu’dur. Bu hayvanın kol açıklığı 10 metreye yakındır. Bu da yaklaşık sekiz yetişkin insanın kol açıklığına eşittir. Dünyanın en büyük yarasa kolonisi ABD’nin Teksas şehri yakınlarındaki bir mağarada yaşamaktadır. Kolonininin nüfusu 20 milyondur. Dünyamızın en büyük timsahı, boyu 5 metreye, ağırlığı 400 kilograma ulaşan Siyah Amerikan timsahıdır.

en tuhaf 10 guinness dünya rekoru

Dünyanın en uzun mohikan saçı, Japon bir modacıya ait. Saçının ulaştığı yükseklik 1 metre 13 santimetre. Bu rekoru kırmak için saçını 15 yıl uzatmış, 3 tüp saç spreyi ve 1 kase saç jölesiyle de bu hale getirmiş. Vücuduna en fazla sayıda arı kondurma rekoru Çinli bir arı üreticisine ait. Vücuduna önce kraliçe arıların konmasını sağlamış. İki buçuk saatin sonunda üzerine konan arı sayısı 300 bine ulaşmış. Penguen kostümü giymiş en büyük kalabalık rekoru İngilizlere ait. Rekoru kırmak için, 373 kişi penguen kostümü giymiş. Dünyanın en büyük ülke bayrağı rekoru Katar’da kırılmış. Bu bayrağın büyüklüğü yaklaşık 9 bin metrekare. Bu da 7 olimpik yüzme havuzuna eşit demek. Dört ayak üstünde 100 metre koşma rekoru bir Japon’a ait. Azimli Japonumuz,100 metreyi 16 nokta 8 saniyede koşmuş. Dünyanın en büyük topuklu ayakkabısı işte bu. Amerikalı bir tasarımcının yaptığı ayakkabının yüksekliği 1 metre 80 santimetre, uzunluğu yaklaşık 2 metre. Vücuduna en fazla kaşık yapıştırma rekoru Kanadalı bir kick boksöre ait. Vücuduna 50 kaşık yapıştırmış. Tabii yapıştırıcı kullanmadan. Çünkü bu arkadaş, “mıktanıs adam” ünvanıyla tanınıyor. Aynı anda hulo-hup çevirme rekoru Tayland’lıların. Bangkok’ta kırılan rekorda 4183 kişi hep beraber hulo-hup çevirmiş. İlginç bir not, rekorun Guinness gözlemcisi Şeyda Gemici adında bir Türkmüş. Dünyanın en uzun tırnaklara sahip insanı işte bu kadın. 23 yıldır tırnaklarını kesmiyor. Bu tırnaklarla 5 çocuk büyüten rekortmen kadının mesleği ise şarkıcılık. Ve son olarak, ülkemizdeyiz. Gözünden süt fışkırtma rekoru İlker Yılmaz’a ait. 2003 yılında, gözündeki sütü 2 metre 79 santimetre uzaklığa fışkırtmayı başarmış.

türklerin elinde tuttuğu 16 guinness dünya rekoru

32 yaşındaki Sultan Kösen, 2 metre 51 santimetre boyuyla dünyanın en uzun boylu kişisi. Kendisi halen Mardin’de yaşıyor. Dünyanın en kısa boylu kadını da 2011 yılına kadar bir Türk’tü. Hatice Kocaman’ın boyu 72 nokta 6 santimetre. Ancak şu an rekor 61 nokta 9 santimetre ile Hintli Jyoti Amge’ya ait. Biz yine Sultan Köse ile devam edelim. Kendisi aynı zamanda 28 buçuk santimetre ile dünyanın en büyük ele sahip insanı. Bu ölçüm, orta parmağın ucundan bileğe kadar yapılıyor. Sultan Kösen 30 buçuk santimetre ile dünyanın en geniş ele sahip kişisi ünvanını da taşıyor. Sultan Kösen’in elinde tuttuğu bir diğer rekor da dünyanın en büyük ayaklı insanı olması. Sol ayağının uzunluğu tam 36 buçuk santimetre. Dünyanın en uzun burunlu insanı Artvinli Mehmet Özyürek. Ahmet Bey’in burnunun uzunluğu 8 nokta 8 santimetre. Dünyanın etrafında kas gücüyle tur atma rekoru Erden Eruç’a ait. Erden Bey’in hiçbir motorlu araç kullanmadan, yürümek, kürek çekmek, bisiklete binmek gibi aktivitelerle yaptığı dünya turu tam 5 yıl, 11 gün sürdü. Erden Eruç aynı zamanda üç okyanusta kürek çeken kişi ünvanını da elinde tutuyor. Dünyanın en büyük gümüş yüzüğü 2013’te İstanbul’da yapıldı. Yüzüğün çapı 91 santimetre, ağırlığı ise 91 kilo 300 gram. Dünyanın en büyük bornozu 2010 yılında Denizli’de dikildi. Bornozun boyu 15, bel kısmının genişliği 7 metre. Dünyanın en uzun boylu genç kızı 2 metre 13 santimetre ile Rümeysa Gelgi. Kendisi halen Safranbolu’da yaşıyor. Dünyanın en uzun halayı 2009’da Antalya’da çekildi. Halaya katılan kişi sayısı 904’tü. Dünyanın en uzun tüplü dalışını 2011’de Cem Karabay yaptı. Havuzda yapılan dalış 192 saat 19 dakika sürdü. 30 saniyede en fazla beton blok kırma rekoru Datçalı Ali Bahçetepe’ye ait. Ali Bey bu kadar kısa sürede 683 beton bloğu kırmayı başardı. Dünya Kupası’nda en çabuk gol atma rekoru ünlü futbolcumuz Hakan Şükür’e ait. Golü 2002’de Güney Kore’ye, onbirinci saniyede attı. Gözünden süt fışkırtma rekoru İlker Yılmaz’a ait. İlker Bey 2003’te gözündeki sütü 2 metre 79 santimetre uzaklığa fışkırtmayı başardı. Son olarak, rekor kırmayan ama rekor kırılmasına yardımcı olan bir Türk’le bitireyim. Sakalıyla en fazla ağırlık kaldırma rekoru 63 kilo 800 gramla Litvanyalı Antanas Kontimas’a ait. Antanas’ın sakalıyla kaldırdığı kişi ise Yalan Dünya dizisinden tanıdığımız Gupse Özay’dı.

türk insanı ile ilgili ilginç bilgiler

Ortalama Türk erkeğinin boyu 1 metre 72 cm, kilosu ise 75 kilo 800 gram. Türk erkeğinin ortalama ayakkabı numarası 42, penis boyu ise 14 cm. Ülkemizde 1 metre 68 cm ortalamayla en kısa boylu erkekler Trabzon’da, 1 metre 81 cm ile en uzun boylu erkekler İzmir'de. Türkiye’de 95 kilo 300 gramla en şişman erkekler Konya’da, 75 kilo 400 gramla en zayıf erkekler Antalya’da. Türk erkeklerinin ortalama evlenme yaşı 27. Erkeklerimizin yüzde 40’ı bıyıklı, yüzde 14 buçuğu ise sakallı. Ülkemizde erkeklerin yüzde 48’i maalesef sigara içiyor. Erkeklerin ortalama yaşam süresi 72 yıl. Türkiye’deki en popüler 5 erkek ismi Mehmet, Mustafa, Ahmet, Ali ve Hasan. Ortalama Türk kadınının boyu 1 metre 61 cm, kilosu ise 67. Türk kadınlarının ortalama ayakkabı numarası40, giysi bedenleri ise 38. Kadınlarımız 23,5 yaşında evleniyor, 28 yaşında çocuk sahibi oluyor. Ülkemizde en fazla doğum 122 bin bebekle Ağustos’ta, en az doğum ise 90 bin bebekle Aralık’ta gerçekleşiyor. Türk kadınlarının yüzde 15’i sigara içiyor. Kadınların ortalama yaşam süresi 76 yıl. En popüler kadın isimlerimiz Fatma, Ayşe, Zeynep, Hatice ve Emine. Türkiye’de en yaygın 5 soyadı Yılmaz, Kaya, Demir, Şahin ve Çelik. Ülkemizdeki en yaygın 3 burç, Oğlak, Yengeç, İkizler. Türkiye’de en çok sevilen 3 meyve, karpuz, üzüm, elma. En çok sevilen 3 sebze ise domates, biber, salatalık. Bu arada, bir dip not olarak kimi bilimadamlarının domatesi meyve saydığını söylemiş olayım. Türk halkının yüzde 23 buçuğu akraba evliliği yapılıyor. Yaklaşık yüzde 9 buçuk ise görücü usulüyle evleniyor. Türk ailesinin ortalama aylık geliri 1838 TL Ortalama eğitimimiz 6 nokta 2 yıl. Türkler haftada 2 kez banyo yapıyor. Bana göre çok çarpıcı bir bilgi, Türkiye’de aynı kaptan yemek yiyen hane oranı %64. Son olarak, Türkiye nüfusunun sadece %2’si tek başına yaşıyor.

30 saniye sonra unutacağınız 30 ilginç bilgi

1 yılda satılan Nutella miktarı ekmek yerine toprağa sürülseydi, 1000 futbol sahası büyüklüğünde bir alanı çikotayla kaplamış olurduk. Karaoke Japonca bir kelimedir ve tam çevirisi “boş orkestra”dır. İnsan beyni 1 saniyede 11 milyon bilgi parçacığını algılar. Ancak bunların yüzde altmışını dikkate almaz. 4 Nisan, 6 Haziran, 10 Ekim ve 12 Aralık, her yıl aynı güne rastlar. Ortalama büyüklükte bir küme bulutun ağırlığı 80 filin ağırlığına eşittir. Ağaçlar yaşlanarak ölmez. Bir hastalık veya fiziksel hasar olmazsa sonsuza dek yaşayabilirler. Kangurular geriye doğru zıplayamaz. İsrail ile Ürdün arasındaki Lût Gölü o kadar tuzludur ki, üzerinizde bir ağırlık olmadan batmanız mümkün değildir. Arabanızla 100 km hızla aya doğru giderseniz 60 gün sonra aya ulaşabilirsiniz. Su samuru, kanguru gibi bazı hayvanlar koşullar gerektirirse doğumlarını aylarca geciktirebilirler. Alman diktatör Adolf Hitler 1939’da Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi. Aynı yıl Almanya, Polonya’yı işgal ettiği için ikinci dünya savaşı başladı. Bir yıldırımın yarattığı enerjiyle 100 bin adet ekmek kızartılabilir. El sıkışmanın sonucunda değiş tokuş edilen bakteri miktarı öpüşmeyle aktarılandan kat be kat daha fazladır. Büyük beyaz köpekbalıkları 50 yaşına kadar yaşayabilir. Dünyadan en çok kızıl saçlı insanın doğduğu ülke İskoçya’dır. Star Wars filmindeki C-3PO ile R2-D2 robotlarını canlandıran oyuncular birbirlerinden nefret ediyordu. Zürafalar susuzluğa develerden daha fazla dayanıklıdır. Dünyadaki okyanusların en derin yeri Pasifik Okyanusu’ndaki Mariana adalarının yakınındadır ve tespit edilen derinlik yaklaşık 11 kilometredir. İnsan dahil tüm memelilerde dişiler, erkeklerden daha uzun yaşar. İnsanoğlu son 4000 yıldır, varolanlar dışında bir hayvan evcilleştiremedi. Kalp krizi geçirirken aspirin içmek hayatınızı kurtarabilir. Ama içmeden önce hapı çiğnemeniz gerekir. Çin daması oyununu Çinliler değil, Almanlar icat etti. Ortalama bir insan hayatı boyunca yaklaşık 184 milyon adım atar. Eğer sürekli doğuya doğru yürürseniz hep doğuya doğru yürürsünüz. Ama kuzeye doğru yürüdüğünüzde bir zaman sonra güneye doğru yürümeye başlarsınız. Tek yumurta ikizlerinin her yeri birebir aynı olabilir ama parmak izleri asla aynı olmaz. Las Vegas’taki kumarhanelerin hiçbirinde saat yoktur. En hızlı uzayan tırnak orta parmağımızın tırnağıdır. Satrançta bir taraf 3 hamle yaptıktan sonra dördüncü hamle için 120 milyon farklı seçenek vardır. Her insan radyasyon yayar ancak esmerler beyaz tenlilere göre 2 kat daha fazla radyasyon yayar. İnsanların kedilere alerji olması gibi bazı kedilerin de insanlara alerjisi vardır.

doğru sandığımız ama yanlış 15 bilgi

Pringles patates cipsidir. Yanlış. Pringles yüzde 42 patates içerir. Kalan yüzde 58’i ise pirinç, mısır unu ve nişastadır. Bira göbek yapar. Yanlış. Sadece bira değil, çok içerseniz tüm içkiler göbek yapar. Çünkü kilo almanızın sebebi bira değil, kaloridir ve alkol de yüksek miktarda kalori içerir. Dolayısıyla, bira göbeği olduğu gibi şarap göbeği de olabilir. Balarası insanı soktuğunda ölür. Yanlış. Evet, balarılarının büyük bölümü iğnesini batırdıktan sonra ölür ama bunun nedeni ya iğneyi çıkarmaya çalışırken vücudunun hasar görmesi ya da sizin can havliyle ona zarar vermenizdir. Arı iğnesini çıkarabilirse hayatına sağlıklı bir şekilde devam edebilir. Susturucular silah sesini duyulmaz yapar. Yanlış. Bu sadece filmlerde böyle. Modern susturucular silah sesini 15-40 desibel arası düşürmeyi başarır ama çıkan sesin yine de çok düşük olduğu söylenemez. Ayın henüz keşfedilmemiş, karanlık bir yüzü vardır. Yanlış. Ayın her tarafı güneşten aynı şekilde ışık alır ama dünyanın ve ayın konumu gereği biz ayın yüzde 59’unu görürüz. Ancak bu demek değildir ki, göremediğimiz kısımda olağandışı şeyler oluyor. Sadece biz görmüyoruz, o kadar. Ormanların geniş yer kapladığı bölgelerde yağış çok olur. Yanlış. Çok ağaç olması elbette terlemeden ötürü havaya daha fazla su buharı salınmasına neden olur ama bunun yağış üzerinde doğrudan etkisi yoktur. Çok şeker yemek dişlerin çürümesine neden olur. Yanlış. Dişlerde çürüğe sebep olan şeker değil, dişleri iyi fırçalamamaktadır. Dişlerinizi yeterince temizlemiyorsanız hiç şeker yemeseniz bile çürüyebilirler. Alkollüyken kahve içmek ayılmanızı sağlar. Yanlış. Bu çok yaygın bir inanış olsa da araştırmalar bunu desteklemiyor. Kahve, daha doğrusu kafein, aslında sadece ne kadar çok sarhoş olduğunuzu farketmenizi engelliyor. Saç ve el tırnakları insan öldükten sonra bir süre daha uzamaya devam eder. Yanlış. Saç ve tırnakların uzaması için keratin maddesi gerekir. Öldükten sonra vücut bu maddeyi üretmeyi keser. Yağlı elleri kafaya sürmek bite neden olur. Yanlış. Bitler insandan insana temas ve ortak eşya kullanımıyla geçer. Saçın yağlı olması bitleri ilgilendirmez. Güneş sarıdır. Yanlış. Güneş aslında beyazdır. Bizim onu sarı görmemizin nedeni, atmosferin güneş ışınlarını dağıtmasıdır. Bu nedenle rengi değişik görünür. Az pişmiş etten sızan sıvı kandır. Yanlış. O sıvı aslında sudur. Renginin kırmızı olmasının nedeni ise mioglobin adındaki proteindir. Haliç’in dibi altın doludur. Yanlış. Bu aslında Haliç’in bataklık gibi kirli olduğu zamanlardan kalma bir efsane. Haliç 20 yılık süreçte 800 milyon lira harcanarak temizlendi ve dibinden altın değil, 8 milyon metreküp çamur çıktı. Dolunay olan günlerde insanlar daha saldırgan olur. Yanlış. Bu inanış muhtemelen kurtadam efsanesinden kaynaklanıyor. Yapılan pek çok araştırma dolunayın insanları kaydadeğer bir şekilde etkilemediğini göstermiştir.

sol elini kullananlar ile ilgili ilginç bilgiler

Bilim insanları neden çoğumuzun sağlak, bazılarımızın ise solak olduğunu açıklayamıyor. Ancak bir araştırmaya göre, solak olmayı yüzde 25 oranında genlerimiz belirliyor. Ünlüler arasında, Brad Pitt, Angelina Jolie, Arif Sağ, Julia Roberts, Nicole Kidman, Jim Carrey, Cengiz Çandar, Bill Gates, Steve Jobs, Robert De Niro, Gülse Birseli, Tom Cruise gibi pek çok solak var. Amerika Başkanları Obama, George W. Bush, Bill Clinton, John Kennedy solak olduğu için Amerikalıların solak başkanları sevdiği söyleniyor. Bir araştırmaya göre, solaklar okul hayatında sağlaklara göre daha başarısız. Hatta solak kız öğrenciler yaşıtı solak erkeklere göre daha da başarısız. Tam olarak solak olduklarını söyleyemesek de erkek kediler daha çok sol patilerini kullanıyor. Amerika ve İngiltere’yi kapsayan bir araştırmada 47 bin kişiye bakarak solakların sağlaklara göre yüzde 11 daha az para kazandıkları ortaya çıkarılmış. Osmanlı’da, padişahı korumakla görevli olan yeniçerilere “solaklar” deniyordu. Bu birlik Yıldırım Bayezid tarafından kuruldu. Korumalara neden solak dendiğini ise bilmiyoruz. Solakların daha zeki olduğuna dair bir inanış olsa da bu kanıtlanmış bir gerçek değil. Ancak araştırmalar, bilgisayar oyunlarında ve sporda solakların daha başarılı olduğunu gösteriyor. Futbol deyince akla gelen solak isimler: Pele, Maradona, Hagi, Messi, Sergen Yalçın, Emre Belezıoğlu, Prekazi ve Alex de Souza. Farklı araştırmalara göre solaklar daha fazla alerji sorunu yaşıyor, migrene daha eğilimli ve uykusuzluk hastalığı olan insomnia’ya yatkınlar. Dünyada sağlaklar çoğunlukta olduğu için bazı durumlarda solaklar zorlanıyor. Mesela makas aslında sağlaklara göre dizaynı edilmiş. Üniversitelerde ve konferanslarda kullanılan bu tür sandalyeler de solaklara göre değil. Keza konserve açacaklarını kullanmak da solaklar için kolay değil. Bir araştırmaya göre, şizofreni, davranış bozukluğu gibi psikiyatrik rahatsızlıklar solaklarda daha fazla görülüyor. Fransa’da yapılan bir araştırmada ise solakların sağlaklara göre daha fazla şiddete eğilimli oldukları görülmüş. Ağustos’un 13’ü Dünya Solaklar Günü olarak kutlanıyor ama çoğu solağın bundan haberdar olduğunu sanmıyoruz. Mediakraft ekibinde Melih, Ezgi ve Ersan Abi solak. Yani bizim ekipte solaklar yüzde 11’den fazla.

17 ülkeden 18 şaşırtıcı gerçek

Yeni Zelanda’da tek bir kara yılanı dahi yoktur. Hatta hayvanat bahçelerinde bile yılan sergilenmez. Büyük Okyanus’taki Niue ismindeki ada ülkesinde, madeni paraların üzerinde Pokemon, Doktor Who, Donald Duck gibi popüler karakterler kullanılır. Niue’nin bir diğer özelliği de dünyanın ilk kablosuz bağlantı ülkesi olmasıdır. Devletin kurduğu bağlantı noktalarıyla ülkenin her yerine internet yayını yapılır ve herkes bundan bedava yararlanır. Büyük Okyanus’taki bir başka ada ülkesi olan Nauru’da nüfusun yüzde 95’i obez, yani aşırı şişmandır. Dünyada bayrağı dörtgen şeklinde olmayan tek ülke Nepal’dir. 7 milyon nüfuslu Papua Yeni Gine’de 848 farklı dil konuşulur. Dünyanın en zengin lideri olan Brunei Sultanı’nın araba koleksiyonunda 604 adet Rolls Royce, 574 adet Mercedes ve 452 adet Ferrari vardır. Üstelik bu arabalar toplam koleksiyonun sadece dörtte biridir. 1948’den bu yana Kosta Rika’nın silahlı kuvvetleri, yani ordusu yoktur. 2 milyon 150 bin kilometrekare yüzölçümüyle Türkiye’nin 3 katı büyük olan Suudi Arabistan’da tek bir nehir dahi yoktur. Grönland FIFA’ya kabul edilmemiştir, çünkü ikliminden ötürü futbol sahalarında yeterince çimen yetişmez. Finlandiya’nın 5 buçuk milyon nüfusuna karşın ülkede 2 milyon civarında sauna bulunur. Sauna kültürü çok yaygın olduğu için büyük şirketlerde çalışanlara özel saunalar vardır. Libya’nın yüzde 99’u çöldür. Ülkenin bazı bölümlerine on yıllar boyunca tek bir damla bile yağmur yağmaz. Dünyadaki futbol toplarının yüzde sekseni Pakistan’da üretilir. Avustralya kıyılarının toplamı 30 bin kilometrekaredir ve gidebileceğiniz 10 bin 685 farklı plaj vardır. Yani her gün birinde yüzeyim derseniz bitirmeniz yaklaşık 30 yıl sürer. Bayrağında modern bir tüfek olan tek ülke Mozambik’tir. Bu tüfek AK47 model bir kalaşnikoftur. 50 yıl önce bağımsızlığına kavuşan ada ülkesi Nauru, dünyada başkenti olmayan tek ülkedir. Dünyada en az ormana sahip olan ülke Haiti’dir. Topraklarının sadece yüzde ikisi ormanlık alandır. İngiltere’nin sömürgesi olan Falkland Adaları’nda 3 bin insana karşın 500 bin civarında koyun yaşar.

akla ziyan 20 ilginç bilgi

Sadece Asyaların hakiki siyah saçları vardır. Onların dışında siyah saçlı dediğimiz insanların saçı siyah değil, çok koyu kahverengidir. İki ikiz arasındaki en uzun zaman 87 gündür. Yani ilk bebek doğduktan sonra anne karnında kalan ikizi, neredeyse 3 ay sonra doğdu. Portakalın kabuğu yanıcı yağlar içerir. Dünyada sigara karşıtı kampanyayı ilk başlatan lider, on binlerce insanın ölümünden sorumlu olan Hitler’dir. Dünya hayvan nüfusunun yüzde sekseni böceklerden oluşmaktadır. Tuvalet sifonunun çekildiğini gösteren ilk Amerikan filmi, yönetmenliği Alfred Hitchcock’un yaptığı Sapık adlı filmdir. Yağmur suyunda B12 vitamini bulunmaktadır. Ayda ilk çişini yapan astronot Buzz Aldrin’dir. Tabii ayın yüzeyine değil, astronot giysisindeki çiş torbasına yaptı. Buzz Aldrin ay yüzeyinde yürümek için Neil Armstrong’tan 15 dakika sonra dışarı çıkmıştı. 2008 yılında bilim insanları saç spreyinde yaşayan bakteriler olduğunu keşfetti. Bugüne kadar kaydedilen en büyük kar tanesi 38 santimetre çapındadır. İtalya’nın milli gelirinin yüzde yedisi İtalyan mafyasının uluslarası faaliyetlerinden gelir. Çok alkol alan birinin ‘yaşadıklarını hatırlamama’ nedeni unutması değildir. Alkol aslında yaşananların kayıt edilmesini etkiler. Yani o kişinin beyninde zaten hatırlayacak bir şey olmaz. ‘Balık pulu’ ruj yapımında kullanılan temel maddelerden biridir. En büyük organımız derimizdir. Yetişkin bir erkeğin derisinin kapladığı alan 2 metrekareye yakındır. Kadınların hayatlarının 1 yılını ne giyeceklerine karar vermek için harcar. Bir başka araştırmaya göre ise, erkekler hayatlarının 1 yılını kadınları uzaktan keserek harcar. Pek çok fermuarda yazan YKK, dünyanın en büyük fermuar üreticisi olan Japon şirketin baş harfleridir. Açılımı şu an ekranda yazıyor. Buna dilimin döneceğini hiç sanmıyorum. “Yoshida Kogyo Kabushikigaisha” Bugüne kadar bir kadının yaşadığı en uzun hamilelik süresi 375 gündür. Yani 12 buçuk ay. Satürn ve Jüpiter’de elmas yağmurları yaşanır. Fıstık, dinamit yapımında kullanılır. Çünkü fıstıkta bulunan bir yağ, dinamite patlama özelliğini veren nitro-gliserinin ana maddesidir.

şaşırtacak bilgiler

Kuzey Kore vatandaşlarının saçını nasıl kestireceği devlet tarafından belirlenmiş durumda. Kadınlar bu gördüğünüz 18 saç modelinden birini yaptırabiliyor. Bunun dışında yaptırmaları yasak. Erkeklerin seçeneği ise haliyle daha az. Saçlarını sadece 10 farklı şekilde kestirme izinleri var. Kaldırımda yumurta pişirebilmek için kaldırım yüzeyinin 158 derece sıcak olması gerekir. Kaslarımızı oluşturan lifler saç telinden bile ince olmalarına rağmen kendi ağırlıklarının 1000 katına kadar dayanabilir. Bir şey okurken gözlerimizi normalden daha fazla kırparız. Dikenli ya da iğneli vatoz denen vatoz türü suda sıçrayabilir ve zehirli olmasa da kuyruğundaki iğneyle insana ciddi zararlar verebilir. Dünyada mısır yetişmeyen tek kıta Antartika’dır. Almanya’da huzurevlerinin önüne sahte otobüs durakları yapılıyor. Yaşlılar evlerine gitmek için sık sık huzurevinden kaçıyorlar. Neyseki bu sahte duraklar sayesinde kaybolmadan bulunabiliyorlar. Çin’de son 3 yılda; Amerika’nın yirminci yüzyılda kullandığından daha fazla çimento kullanıldı. Vücudumuzdaki tüm sinirleri ucuca eklesek 72 kilometre uzunluğunda bir ipimiz olur. Ellili yıllara kadar Japon evlerinde banyo bölümü yoktu. İnsanlar banyo yapmak için mahallelerindeki ortak hamamı kullanıyordu. Üstelik temizliği seven bir millet oldukları için hamama hem sabah hem de akşam gidiyorlardı. İçme suları klor sayesinde mikroplardan arındırılıyor. Bilim insanları klorun mikropları nasıl öldürebildiğini, öte yandan insanlara ise neden zarar vermediğini hala çözebilmiş değil. Charlie Chaplin bir keresinde Charlin Chaplin taklidi yapanlar yarışmasına girdi ve üçüncü oldu. Sitcom’larda duyduğumuz konserve kahkahaların çoğu ellili yıllardan beri aynen kullanılıyor. Yani o gülenlerin büyük kısmı şu an hayatta olmayabilir.

birbirinden ilginç 23 bilgi

Derimizin kalınlığı 1 ile 3 milimetre arasında değişir. Derinin en kalın olan yeri avuç içleri ve topuğun alt kısmıdır. En ince deri ise, hafif olmaları gerektiği için, göz kapaklarımızdadır. Filler parmak uçlarına basarak yürür, çünkü ayaklarının arka kısmında kemik yoktur. Bu bölge sadece yağdan oluşur. Uranüs gezegeninde kışlar 21 yıl sürer. Gökyüzünde hiç bulut olmayan açık bir havada da kar yağabilir. At ile eşeğin birleşmesinden oluşan hayvana katır denir. Katırın annesi at, babası ise eşektir. Bazı dişi katırların doğum yaptığı gözlenmiştir ama erkek katır her zaman için kısır olur. Nadiren de olsa erkek at ile dişi eşeğin birleşmesinden de yavru doğar. Ancak bu yavruya katır denmez. Bardo veya Ester denir. Küresel Barış Endeksine göre, dünyadaki en huzurlu ülke İzlanda’dır. Onu Danimarka ve Yeni Zelanda takip eder. İnsanın göz kırpma süresi 0,4 saniyedir. Yani yarım saniyeden az. Bugüne kadar bulunmuş en büyük elmas 621 gram ağırlığındadır. Cullian adı verilen elmas 1905 yılında Güney Afrika’da bulundu. Havlu kelimesi Arapça “Havlı” kelimesinden gelir. “Hav”, Arapça’da, kadifemsi kumaşların üzerindeki küçük tüylere verilen isimdir. Ayıların kalbi dakikada 40-50 kez atar. Kış uykusuna yattıklarında ise dakikada sekize düşer. Tarihi Kapalıçarşı yıllık 15 milyon ziyaretçiyle dünyanın en çok ziyaret edilen onbirinci turistik mekanıdır. Mayıs’ın ikinci haftasının Anneler Günü olarak kutlanması ilk kez 1914’te, Amerikan senatosunun onayıyla resmi olarak kabul edildi. Memelerin sadece yüzde üçü tek eşliyken, kuşların ise yüzde doksanı tek eşlidir. Türkçe’de estiği yöne göre 8 rüzgara isim verilmiştir. Kuzeyden esen rüzgara Yıldız, Kuzeydoğu’dan esene Poyraz, doğudan esene Gündoğusu, güneydoğu’dan esene Keşişleme, güneyden esene Kıble, güneybatı’dan esene Lodos, batıdan esene Günbatısı ve kuzeybatı’dan esen rüzgara da Karayel denir. Ağustos kelimesinin kökeni Latince’dir ve ünlü komutan Augustus’tan gelir. Uluslarası Sağlık Örgütü’ne göre, dünyada en pis havaya sahip olan şehir, İran’daki Ahwaz’dır. Arılar bal yaparken genelde kovanın 1 kilometre çevresinde gezinse de 7 kilometre uzağa kadar gittikleri de olur. Yollarını ise güneşin pozisyonuna göre bulurlar. İstanbul dünyada iki kıtaya yayılan tek şehirdir. İnternete 8 milyar 700 milyon cihazın bağlı olduğu tahmin ediliyor. Bu kadar cihaza gereken elektrik miktarı ise 50 milyon beygir gücüne denk gelir. Fillerin kulaklarının büyük olmasının sebebi, soğutucu görevi görmeleridir. Etrafta çok az ağaç olduğundan Afrika fillerinin kulakları büyük, ağaç gölgesi bulabildikleri için Hindistan’daki fillerin kulakları ise küçük olur. Ateş böceğinin verdiği ışığa “soğuk ışık” denir. Bilim insanları ne kadar uğraşsa da bu ışığı henüz yapay olarak üretememiştir. Leonardo Da Vinci 1503’te ikinci Beyazıt’a yazdığı mektupla Haliç’in üstüne köprü yapmayı teklif etti. Ancak mektuba cevap verilmedi.

gizli örgüt illuminati hakkında bilmeniz gerekenler

Bu videoda internetteki pek çok komplo teorisinin başrolünde olan illuminati gizli örgütü hakkında bilmeniz gerekenleri derledim. Bu araştırmayı yaparken spekülatif bilgiler yerine sadece kabul görenleri kullandım. İlluminati, gizli bir örgüt olarak 1776’da, yani 239 yıl önce, Almanya’nın Bavyera bölgesinde kuruldu. Kurucusu, Adam Weishaupt adında bir felsefeciydi. İlluminati kelimesi Latince’de “okumuş kişi, aydın, entelektüel” gibi anlamlara geliyor. Örgütün kuruluş amacı, dinlerin toplum üzerindeki etkisini azaltmak, bilimsel doğrulara yönelmeyi sağlamak, kadın-erkek eşitliğini sağlamak, batıl inançlara savaş açmak ve devletin insanlar üzerindeki baskılarını azaltmaktı. İnternetteki geyiklerde illuminati örgütünün sembolü olarak bu çizim gösteriliyor. Bu nedenle de bir yerde üçgen, tek göz, hele de üçgenin içinde tek göz görenler hemen illuminati göndermesi yapıyor. Oysa gerçekte illuminatinin logosu buydu. Üçgen içindeki gözün illuminatiyle nasıl özdeşleştiği ise bilinmiyor. İlluminatiye ait sanılan bu sembole “Tanrı’nın gözü” veya “Her şeyi gören göz” deniyor. Yani aslında dini bir sembol. Dolayısıyla, illuminatinin kuruluş amacının tam tersi bir düşünce akımını simgeliyor. Özetle arkadaşlar, tek göz veya üçgenin illüminati örgütüyle bir bağlantısı yok. Zaten illuminatinin simgesi olsaydı, apaçık bir şekilde Amerikan dolarının üzerinde kullanılmazdı. İllüminatinin amaçları elbette Bavyeralı yöneticilerin hiç hoşuna gitmedi. Örgüt her geçen gün de güçleniyordu. Bunun üzerine düğmeye basıldı ve yapılan operasyonlarla 1790 yılında, yani tam 225 yıl önce faaliyetlerine son verildi. Kurucusu başka bir şehre taşındı. Bir daha da illüminati örgütüyle bağlantılı bir şey yapmadı. Peki 225 yıl önce dağıtılan bir örgütün neden hala faal olduğu düşünülüyor? Bu hikaye, örgütün dağıtıldığı yıl başladı. Bazı kişiler bir önceki yıl gerçekleşen Fransız İhtiali’ni illüminati’nin organize ettiğini öne sürdü. Fransız İhtilali’nin dinamiklerini bilenler buna gülüp geçti. Ama bu iddia, komplo teorilerinin cenneti olan Amerika’da ciddiye alındı. 1798’de illüminati’yi konu alan ilk kitap çok popüler olunca günümüze kadar ulaşan söylentiler de başlamış oldu. Komplo teorisyenlerine göre illüminati şu an dünyanın en güçlü gizli örgütü. Yeni dünya düzenini kurmak için çalışıyorlar. Fransız devrimini onlar yaptı. Kennedy suikastini onlar düzenledi. Amerika’nın “sahte ay inişini” onlar tertipledi. Prenses Diana’yı onlar öldürdü. NATO’nun, IMF’nin, Avrupa Birliği’nin kontrolü onlarda. Her yerde adamları var. Mesela Michael Jackson, Lady Gaga, Jim Carrey, hatta Kim Kardashian, hatta ve hatta Justin Bieber illuminati üyesi. İlluminati geyiklerinin bu kadar yaygın olmasından elbette popüler kültür sorumlu. Pek çok romanda, filmde, oyunda bu gizli örgüte gönderme yapılıyor. Mesela Dan Brown’ın hem “Melekler ve Şeytanlar” hem de “Da Vinci Şifresi” romanlarında illuminati var. “Tomb Raider” oyununun film versiyonunda kötüler, illuminati üyesi olduklarını söylüyor. Hatta 2014 Aralık’ta çıkan Madonna’nın yeni albümünde “İlluminati” isminde bir şarkı bile var.

dünyanın en zenginleri

Bir istisna yapalım ve onbirinci sıradan başlayalım. Çünkü orada yakından tanıdığımız bir isim var: Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg. 30 yaşındaki Amerikalı’nın serveti tam 35.2 milyar dolar. Bu yaşta bu para. Oha diyorum hakikaten. Dünyanın en zengin onuncu kişisi, 92 yaşında bir Fransız: Liliane Bettencourt. Ünlü kozmetik firması L’oreal’in kurucusunun tek çocuğu. Serveti 37.6 milyar dolar. Listemizin dokuzuncu sırasındaki isim, Robson Walton. Onun parasının kaynağı da babası. Ünlü Wallmart marketlerinin kurucusu Sam Walton’un en büyük oğlu. Serveti 38,6 milyar dolar. Dünyanın en zengin sekizinci kişisi, 65 yaşında bir Amerikalı kadın: Alice Walton. Serveti 38.7 milyar dolar. Soyadından anlaşılacağı üzere, Sam Walton’un kızı. Yani parasının kaynağı, Wallmart marketleri. Listemizin yedinci sırasında Wall Mart kurucusunun küçük oğlu var: Jim Walton. Şirketin CEO’su olarak 11 bin marketi yönetiyor. Serveti 40.2 milyar dolar. Dünyanın en zenginleri listesinin altıncı sırasını 3 kişi paylaşıyor. İlki yine bir Wallmartçı. Christy Walton. 59 yaşındaki kadın, 41.2 milyar dolar servete sahip. Altıncı sırayı paylaşan bir diğer Amerikalı, David Koch. 74 yaşında. Babasının kurduğu şirketi 1967’den bu yana yönetiyor. Serveti 41.2 milyar dolar. Koch Industries, enerjiden madenciliğe birçok iş kolunda faaliyet gösteriyor. Altıncı sıranın son ismi 79 yaşındaki Charles Koch. Onun da serveti 41.2 milyar dolar ve kaynağı da kardeşi gibi Koch Industries. Dünyanın en zengin beşinci kişisi, ünlü bilgisayar ve yazılım üreticisi Oracle’ın kurucusu olan Larry Ellison. 70 yaşında. İlk 10’a baktığımızda servetini kendi alın teriyle yapan ilk isim. Serveti 56.9 milyar dolar. Listemizin dördüncü sırasında 78 yaşında bir İspanyol var. Amancio Ortego. Serveti 61.5 milyar dolar. Bu parayı Inditex adında bir tekstil firmasından yaptı. Bünyelerinde çok marka var ama en ünlüsü ülkemizde de mağazaları olan Zara. Veee geldik dünyanın en zengin üç kişisine. Üçüncü sırada bir Meksikalı var: Carlos Slim Helu. 74 yaşında. "America Movil" adında bir telekom şirketinin kurucusu. 18 Latin Amerika ülkesinde telefonla konuşma işleri ondan soruluyor. Serveti 71.2 milyar dolar. Dünyanın en zengin ikinci kişisi bir Amerikalı: Warren Buffett. 84 yaşında olmasına rağmen hala bilfiil çalışıyor. Bu noktaya borsa ve yatırımcılık sayesinde geldi. Hissedar olduğu şirketler arasında Coca Cola, American Express, Visa, Johnson & Johnson gibi dev firmalar var. Dünyanın en zengin kişisi kim dersiniz? Microsoft’un kurucusu Bill Gates. Şu an 59 yaşında. Serveti tam 81.3 milyar dolar. Bilmeyenler için, Microsoft, pek çok bilgisayarda kullanılan Windows işletim sistemini yapan firma.

dünyanın en tehlikeli şehirleri

Bu videoda dünyanın en tehlikeli 10 şehrini listeledik. Özellikle terör ve uyuşturucu belasıyla uğraşan ülkelerde maalesef can güvenliği yok. Sondan başlayıp en tehlikeli kente doğru gideceğiz. Listemizin onuncu sırasında Brezilya’nın Rio De Janeiro kenti var. Karnavalından tanıdığımız şehirde yoksulluk had safhada olduğu için suç oranı da hayli yüksek. Özellikle turistlerin rağbet ettiği popüler plajlarda ve gece kulüplerinde pek çok şiddet olayı yaşanıyor. Dokuzuncu şehir Güney Afrika Cumhuriyeti’nin 3 başkentinden biri olan Cape Town. Gelir dağılımındaki eşitsizlikten ötürü pek çok suç işleniyor. En sık yaşanan suçlar ise fidye için adam kaçırma, tecavüz ve soygun. En tehlikeli şehirler listesine Guatemala Cumhuriyeti’nin başkenti Guatemala ile devam ediyoruz. Orta Amerika’daki birçok şehir gibi burası da uyuşturucu kaçakçılığı ile ünlü. Hal böyle olunca da şiddet içeren pek çok olay yaşanıyor. Özellikle de otobüs soygunları son derece yaygın. Listemizin yedinci sırasında yakınımızdaki bir şehir var: Bağdat. Amerikan işgalinden sonra kaos yaşayan Irak’ta halen farklı güçler birbirleriyle savaşıyor. Bu yüzden de maalesef sürekli terör saldırıları yaşanıyor. Altıncı sırada yer alan şehir, Meksika sınırlarındaki Acapulco. Her yıl yüzbinlerce turistin ziyaret ettiği kentte maalesef uyuşturucu çok yaygın. Bu nedenle de suç oranları sürekli yükseliyor. Son istatistiklere göre, şehirdeki her bin kişiden ikisi cinayete kurban gidiyor. Beşinci sıraya geldik: Venezuella’nın Karakas şehrindeyiz. Bu kentin sokaklarında eli tüfekli uyuşturucu çeteleri cirit atıyor. Birçok kaynakta “cinayetin başkenti” olarak geçiyor dersek herhalde daha fazla söze gerek kalmaz. Dördüncü sıradayız. Afganistan’ın Kabil şehri de ne yazık ki Bağdat gibi terörle içiçe yaşıyor. Amerika’nın burnunu soktuğu her ülke gibi burası da kaostan çıkamadı. Basında sürekli bomba haberleriyle yer alan şehrin geleceği de son derece belirsiz. Yine Ortadoğu’da ve yine terör belasıyla baş edemeyen bir yerdeyiz. Pakistan’ın Karaçi şehrinde canlı bombalar ve suikastler adeta günlük yaşamın bir parçası. Terörün yanısıra, insan kaçakçılığı, araba soygunu gibi suçlar da önemli boyutlara ulaşmış durumda. Dünyanın en tehlikeli ikinci şehrine geldik. Burası Meksika’nın Ciudad Juarez kenti. Amerikan sınırındaki kenti uyuşturucu kartelleri yönetiyor. Her sene 3 bin kişi çete savaşlarında ölüyor. Bu da buzdağının sadece bir kısmı. Tüm şehir halkı can güvenliğinden yoksun yaşıyor. Dünyanın en tehlikeli kentine geldik. Birçok kaynakta, asla gidilmemesi gerektiği tekrar terkrar vurgulanıyor. Honduras sınırlarındaki San Pedro Sula’da, hem uyuşturucu hem de silah kaçakçılığı son derece yaygın. İstatistiklere göre, dünyadaki en yüksek cinayet oranı bu şehirde. Öyle ki, sabahları sokakta cesetlerle karşılaşmak artık olağan hale gelmiş.

en zeki hayvanlar

Listemizin onuncu sırasında sürpriz bir hayvan var: Sıçan. Bu hayvan biliyorsunuz, fareden daha büyük bir kemirgen. Halk arasında lağım faresi olarak da biliniyor. Zekalarından ötürü, sıklıkla labaratuvar deneylerinde kullanılıyorlar. Dokuzuncu sıradaki hayvan da sizi şaşırtacak: Ahtapot. Denizlerin bu zeki yaratığına bilim insanları labirent deneyleri yapmış ve çıkışı başarıyla bulduğu gözlenmiş. Ayrıca kısa süreli hafızasıyla da diğer hayvanlar arasında öne çıkıyor. Sekizinci sıradaki zeki hayvanımız, güvercin. Özellikle görsel hafızaları ile bilim adamlarını şaşırtıyor. Yıllar sonra bile daha önce gördükleri imajları hatırlayabiliyorlar. Ayrıca aynadakinin kendi yansıması olduğunu bilen ender hayvanlardan biri olduğu da kanıtlanmış. En zeki hayvanlar listesinin yedinci sırasında sincap var. Özellikle Amerika’da şehir içindeki parklarda çok rastlanan bir hayvan bu. İnsanlardan yiyecek çalarken yaptıkları numaralar takdire şayan. Keza, çaldıkları yiyecekleri saklarken de içinde bulundukları duruma özel hileler icat ediyorlar. Altıncı sırada Türklerin sevmediği bir hayvan var: Domuz. Pis olmalarından ötürü kötü bir şöhrete sahip olsa da, Amerika’da evcil hayvan olarak besleyenler var. Çünkü kedi veya köpek kadar insanlarla iletişim kurabiliyor. Sadece evcil olanlar değil, yaban domuzlarının da aynı derece zeki olduğu gözlemlenmiş. Beşinci sırada zekasını bildiğimiz bir hayvan var: Karga. Arkadaşlarına eşek şakası yapacak kadar zeki. Ağaçlardan topladığı cevizleri asfalta atarak kırıyor. Bazı bilim adamları kargaların maymunlardan bile zeki olduğunu savunuyor. Listemizin dördüncü sırasında fil var. Bu hantal hayvanlar hem uzun dönemli hafızalarıyla hem de zekalarıyla ünlü. Meyveleri yemeden önce suda yıkayarak temizliyorlar. Ayrıca yavrularına en iyi annelik yapan hayvan türlerinden biri olduğu biliniyor. Geldik en zeki üç hayvana. Listenin üçüncü sırasında orangutan var. Aile hayatları, sosyal yaşamları, arkadaşları olan bir tür bu. Pek çok şey için bizim gibi araç kullanıyorlar. Anne orangutan yavrusuna tıpkı insanlar gibi yakınlık gösteriyor. Onu sadece korumuyor, onunla oynamayı da ihmal etmiyor. Dünyanın en zeki ikinci hayvanını tahmin etmiş olabilirsiniz: Yunus. Denizlerin bu akıllı yaratıklarının birbirlerine ismiyle hitap ettiği kanıtlanmış. Her ne kadar onaylamasak da, yunus gösterilerinde de ne kadar akıllı olduğunu görebiliyorsunuz. Hem insanlarla hem de kendi aralarında mükemmel iletişim kurabiliyorlar. Ve geldik dünyanın en zeki hayvanına. Sizce hangisi olabilir? Söylüyorum. Şempanze. İşaret dilini öğrenerek insanlarla iletişim kurabilecek kadar zekiler. Hafızaları inanılmaz. Aile yaşamları insanlara benziyor. Zekalarını duruma özel problem çözmede başarıyla kullanıyorlar.

en çalışkan hayvan

Bence Karıncaların hakkını yememek lazım ekmegini taştan cıkartan tek canlıdır .

yeni araç kuralları

Artık egliyet almakta zor olmuş yeni yeni kurallar levhalar şeritler çıkmış bulunmaktadır. Sürücü adaylarının dikkatine.Kısa süre sonra yollarda yeni tabelaler levhalar görecegiz.Trafik kurallarına uymayanların sonu cezaevi olacaktır yargı affetmiyecektir.

kızların efendi adam yerine piç adam tercihi

Tamamen Parayla baglantısı oldugunu düşünüyorum. Efendi adamlar daha agır başlıdır, nerde ne yapacaklarını bilirler adam gibi adamlar.

sokaktaki hayvanlara bir kap su yemek

Sokaktaki hayvanlara bi kap su bırakalım kapının önüne bide artık yemeklerinizi bırakalım onlarında yemeğe içmeye hakkı var Ramazan ayında sevaba girelim düşünceli insanlar ...

sıcak havalarda bi kap su

Düşünceli davranalım bi kap su bırakalım kapıya

27 haziran 2016

entri girilecek köpek gezdirilecek

keysmart

ses sistemleri üzerine çalışan firma/marka.

esenyurt 8 nolu acil sağlık hizmetleri istasyonu

Esenyurt-8'in ambulansı sürekli arıza yapıyor artık 112'in yeni bir ambulans vermesinin vakti gelmiştir.

survivor 2016

Bence Survivor 2016 kazanan kişi Serkay olacaktır. Nakihan avatar atakanın sayasinde Survivor'a devam ediyor.

esenyurt 1 nolu acil sağlık hizmetleri istasyonu

istanbul'da en çok vaka yapan yer bence Esenyurt 1 ile 8'dir.