devam etmeniz halinde bu veri kaldırılacak.devam etmek istediğinizden emin misiniz?

kapak fotoğrafı
profil resmi

@glumbo

762 başlık

1250 entri

şerbetçi otu

kurutulmuş haliyle; yağ, çay ve krem yapımında başrol oynayan, şekli kozalağa benzetilen, sert tüyleri olan, temmuz-eylül ayları arasında ve en çok Bursa - Bilecek çevresinde yetiştirilen, sindirim sitemini düzenlemek; sinir, stres, uykusuzluk gibi sorunların giderilmesini sağlamak, kanı temizlemek, kadınlarda göğüs büyütmesi ve regl sancılarının azaltılması gibi etkileri olan çoğunlukla yeşil ve çiçek açtığında beyaza çalan bir renge sahip olan kendirgiller ailesinin üyesi otsu bir bitkidir.

sen otobüsü kaçırmış bir milletin çocuğusun

En azından üç dil bileceksin En azından üç dilde Ana avrat dümdüz gideceksin En azından üç dil Çünkü sen ne tarih ne coğrafya Ne şu ne busun Oğlum Mernus Sen otobüsü kaçırmış bir milletin çocuğusun. *:Bedri Rahmi EYUBOĞLU* (bkz:En azından üç dil bileceksin)

stan lee

Amerikalı çizgi roman yazarıdır. Spider Man, Fantastik Dörtlü, X-Men, Daredevil, Hulk ve Iron Man süperkahraman karakterlerini yaratmıştır. Dün ölerek dünyadaki 96. yılını tamamlayamamıştır.

interaktif sözlük

bünyesinde 118.585.789 harften oluşan içerik barındıran sözlük sitesi.

klavye kısayolları

F1: Yardımı Görüntüle F2: Seçili öğeyi yeniden adlandırır F3: Dosya veya klasör ara F10: Etkin programdaki menü çubuğunu etkinleştir Ctrl + A: Bir belge veya penceredeki tüm öğeleri seç Ctrl + C: Seçili bir öğeyi kopyala Ctrl + D: Bir web sayfasını sık kullanılanlara ekle Ctrl + J: İndirme Yöneticisini Aç Ctrl + L: Adres çubuğunda metni seçili duruma getir Ctrl + V: Seçili öğeyi yapıştır Ctrl + X: Seçili öğeyi kes Ctrl + Z: Bir eylemi geri al Ctrl + Y: Bir eylemi yinele Ctrl + P: Yazdır Ctrl + Esc: Başlat menüsünü aç Ctrl + Sağ ok: İmleci sonraki kelimenin başına taşı Ctrl + Sol ok: İmleci önceki kelimenin sonuna taşı Ctrl + Alt ok: İmleci sonraki paragrafın başına taşı Ctrl + Üst ok: İmleci önceki paragrafın sonuna taşı Ctrl + Shift + herhangi bir ok tuşu: Bir metin bloğunu seç Ctrl + herhangi bir ok tuşu + boşluk: Bir penceredeki veya masaüstündeki birden fazla öğeyi teker teker seç Ctrl + Fare kaydırma tekerleği: Masaüstündeki simgelerin boyutunu değiştir Ctrl + Alt + Sekme: Ok tuşlarını kullanarak açık öğeler arasında geçiş yap Ctrl + Shift + Escape: Görev yöneticisini aç Alt: Menü çubuğunu göster. Bir seçim yaptıktan sonra, menü çubuğu kaybolur. Alt + Home: Ana sayfaya git Alt + C: Sık kullanılanları, beslemeleri ve tarama geçmişini görüntüle Alt + F4: Etkin öğeyi kapat veya etkin programdan çık Alt + Boşluk: Aktif pencere için kısayol menüsünü aç Alt + Sekme: Açık programlar arasında geçiş yap Shift + Delete: Seçili öğeyi geri dönüşüm kutusuna göndermeden kalıcı olarak sil Shift + herhangi bir ok tuşu: Penceredeki veya masaüstündeki birden fazla öğeyi seç veya bir belgedeki metni seç Shift + F10: Seçili öğeler için bir kısayol menüsü açar (fareyle sağ tıklama gibi) Windows logosu tuşu: Başlat menüsünü açar Windows logosu tuşu + D: Her şeyi göz önünden kaldır ve masaüstünü göster Windows logosu tuşu + E: Windows Gezgini'ni Aç Windows logosu tuşu + F: Dosyaları veya klasörleri bul Windows logosu tuşu + M: Tüm pencereleri simge durumuna küçült Windows logosu tuşu + Aşağı Ok: Pencereyi simge durumuna küçült Windows logosu tuşu + Yukarı Ok: Pencereyi ekranı kaplama boyutuna getir Windows logosu tuşu + L: Bilgisayarı kilitle (ctrl + alt + delete kullanmadan) Shift + Windows logosu tuşu + M: Tümünü simge durumuna küçültme işlemini geri al Windows logosu tuşu + Sekme: Görev çubuğu düğmeleri arasında geçiş yap Windows logosu tuşu + F1: Yardımı Aç

bazı yollar yalnız yürünür

bazı insanlar uçurumun kenarında yaşayarak bilenir, acılarını sürte sürte keskinleşir. karakterlerinde geçmişi terk etmek ve düzensizliğin ortasında sükûnet ilan etme yatar. kalabalıklar içinde yaşama becerileri de şüphesiz mükemmeldir, ama buna gerek duymadan uzaklığı seçerler. büyük gürültüler ve sesler ortasında bile kendi dünyalarına çadır kurabilir, orman ortasında ahşap bir yapılaşmaya gidebilirler.

mehmet ali erbil öldü mü

(gbkz:Mehmet Ali Erbil), evinin banyosunda düşerek yaralanması sonucu hastaneye kaldırılan mehmet ali Erbil, göğüs boşluğunda kan toplanması nedeniyle ameliyat edildi ve bu sebeple önümüzdeki günlerde arama motorlarında sürekli aratılacak soru cümlesi.

kongur

açık kahverengidir. (gbkz:konur)un açık halidir.

kongar

koyu kahverengidir. (gbkz:konur)un koyu halidir.

konur

kahverengi olarak bilinen renktir. kumralın kökenidir. (bkz:konural)

kahverengi

(bkz:konur) (bkz:kongar) (bkz:kongur)

yakup yavru

ÜNLÜ tiyatro ve sinema oyuncusu Yakup Yavru (64), memleketi Amasya’da kendisine mezar yaptırdıktan 4,5 ay sonra, ödül almak üzere geldiği (gbkz:25. Uluslararası Adana Film Festivali) öncesi otel odasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

arslan alayı

(bkz:106. topçu alayı)

glumbo

(gbkz:106. topçu alayı) (gbkz:ölçme ve hedef tespit bölüğü) personeli, (gbkz:disiplin subaylığı)nda görevli, askerliği 46 gün kalmış (gbkz:topçu çavuş)

ölçme ve hedef tespit bölüğü

(gbkz:106. topçu alayı)na bağlı bölük.

106. topçu alayı

Gaziantep'in islahiye ilçesinde bulunan alay.

dünya kadınlar günü

öldürülen, tecavüz edilen, yok sayılan kadınların başkaldırışını, birlikte bir güç olmanın dayanışmanın anlamını, hayatın tüm alanlarında yaşanan ortak ezilmişliği ve mücadeleyi simgeleyen dünya kadınlar gününü kutluyorum. 129 kadın diri diri yanarak can vermiştir eşit olabilmek için ve her gün binlercesi mücadele ediyor var olabilmek için.

detertraj

diş taşlarının ve bakteri plağının temizlenmesi işlemi. (bkz:diş taşı temizliği)

sallabaş

(gbkz:selçuk uluergüven)in gölge oyunu filminde canlandırdığı karakter.

4 şubat 2018 sivasspor galatasaray maçı

(gbkz:sivasspor)'un 2-1 üstünlüğü ile sona erdi.

kemal kılıçdaroğlu

(gbkz:CHP)'nin 36. Olağan Kurultayı'nda 25 sandıkta 2 saat süren oylama işlemi neticesinde aldığı 790 oyla, 447 oy alan (gbkz:muharrem ince)ye üstünlük sağlayarak yeniden (gbkz:cumhuriyet halk partisi) genel başkanı seçilmiştir.

whatsapp mesajını okundu yapıp cevap yazmayan kız

kadın ya da erkek olmasının bir önemi yoktur. mesaja cevap yazılması gerektiği halde cevap yazmıyorsa yazılmış mesajın, yazılmış son mesaj olması gereken durumdur.

2018'in ilk entrisi

(bkz:2018 yılının ilk başlığı) (bkz:2018 yılının ilk bkzsi)

işyeri hekimliği sınavı

(gbkz:16 aralık 2017) tarihinde tekrarlanacak sınavdır. (link:2935,link)inde ders anlatım videoları mevucttur

interaktifsozlukler.com

zannediyorum ki interaktif sözlükler sıralaması yapan, (gbkz:wordpress)in ücrestiz sunulan (gbkz:almia) temasını kullanmış, sıralama yaparken istatistiki bilgi tutmak yerine bu bilgileri sözlük sitelerinin kendisine mail atmasını bekleyen ve (gbkz:interaktif sözlük)'ün toplam entrisi yerine (link:2933,istatistikler) bölümünde yer alan yıllık entri sayısını kullanmış olması sebebiyle istatistikler kısmına hatalı bilgi karmaşından kurtulmak adına toplam entri sayısını da eklememe sebebiyet veren (gbkz:10 ekim 2017)'den beri interaktifsozlukler.com adresinde hizmet vermeye devam eden php tabanlı internet sitesi.

rasim ozan kütahyalı

dün boşnaklara hakaret etmesi sebebiyle (gbkz:beyaz tv)'den kovulmuştur.

naim süleymanoğlu

an itibariyle dünya yaşamı son bulmuş milli halterci.

whatsapp vs facebook messenger

doğrudan karşılaştırılmasının yanlış olacağı iki farklı programlardır. facebook messenger bir program değil facebook destekli bir alt programdır. yani whatsapp için bir telefon numarasına ihtiyacınız var iken facebook messenger için de bir facebook hesabına ihtiyacınız var. whatsapp kendi başına bir uygulama iken facebook messenger facebook'un mesajlaşma uygulamasıdır.

29 ekim 2017

cumhuriyetin 94. yılının kutlandığı bir pazar günü.

oblomovluk

Sosyal yaşamdan kopuş, topluma uyum sağlayamama, bilinçli bir vazgeçiştir. sonunu gördüğü yolda ilerlemek istememenin getirdiği bir tükenmişlik ve kendini gerçekleştirememe durumu, bilinçli bir tembellik/atalet halidir.

alo 161

(gbkz:acil yol yardım hattı).

recep altepe

istifası beklenen başkanlardan birisidir. istifa etmemesi durumunda görevden azledilmesi söz konusudur.

haftanın altı günü her haltı yiyip cuma mesajı atanlar

(bkz:haftanın yedi günü her haltı yiyip cuma mesajı atmak)

uzakta olan her zaman değerli olur

(bkz:gözden ırak olan gönülden de ırak olur)

23 eylül 2017 fenerbahçe beşiktaş maçı

5 kırmızı kartın, 3 golün, 2 penaltının olduğu; teknik direktör (gbkz:şenol güneş)'in tribüne gönderildiği, fenerbahçe'nin lehine 2-1 biten maçtır.

kurtar yarap

(bkz:kurtar yarab)

son gün ydsye çalışmak

trajik bir durumdur. çok da faydası olmayacak bir çalışmadır. ancak son gün de ders çalışmamaya göre daha makul bir davranış olduğu düşüncesindeyim. (bkz:son gün dil öğrenmek)

boğaza karşı sigara içmek

(gbkz:boğaz havası)nı sigara dumanı ile kirletmektir.

sözlük yazarları bugün nerede

(gbkz:ngn) genel merkez 5. kattaki (gbkz:it) ofisinde, toplantı odasının yanındaki masada.

vatan şaşmaz

bugün otelde ölü olarak bulnan sunucu. sevgilisi (gbkz:Filiz Aker) ile girdiği tartışma sonucunda odadan ayrılmak isteyince sevgilisi tarafından sırtından vurularak öldürülmüştür. olay sonrası filiz aker kafasına sıkarak intihar etmiştir.

20 ağustos 2017 fenerbahçe trabzonspor maçı

56. dakikada (gbkz:olcay şahan)'ın attığı golle (gbkz:ts)'nin 2-1 önde ölduğu maçtır.

allah'ın varlığının kanıtı

öncelikle belirteyim; allah'ın varlığını ıspat etmek için çokça yöntem olmasına karşın hiç biri tam olarak allah'ın varlığını ispat etmeye yetmez. bilim; #185110 entrisinde belirttiğim gibi deney, gözlem ve belgeye dayanır. yani bilimin olması için (gbkz:ispat) gereklidir. ancak inanç için ispata gerek yoktur. yani allah'ın varlığına inanırsın ispata ihtiyaç duymadan. eğer din ispatlanabilir bir şey olsaydı zaten inanç değil bilim olurdu zaten ki bu durumda allah'ın imtihan etme isteği gerçekleşmemiş olurdu. yani yaratıcının bize uyguladığı sınav onu bilmememiz için değil ona iman etmemiz yönünde. yani allah isteseydi zaten onu gerçekten bilmemizi sağlardı ancak o iman etmemizi istedi. en azından ben buna inanıyorum.

bilim

Evreni inceleyen, deneye dayanan yöntemler ve gerçeklikten yararlanarak sonuç çıkarmaya çalışan Genel geçerlik ve kesinlik nitelikleri gösteren yöntemli ve dizgesel bilgi, ilim.

ispat

Tanıt ve kanıt göstererek bir şeyin gerçek yönünü ortaya çıkarma, kanıtlama, tanıtlama, tanıt

kız düşürmek için instagrama giren erkek

(gbkz:erkek düşürmek için instagrama giren kadın)lara yem olma arzusunda olabilirler. zira eliniz yüzünüz düzgün ise bu kolaylıkla gerçekleşebilecek durumdur.

bakire kız isteyen erkek

önceki entrilere baktığımda bunu isteyen erkek hödükmüş gibi tasvir edilmiş ancak ben normal buluyorum. her önüne gelenle ilişki yaşayıp ruhunun temiz olduğunu savunan veya sadece fırsatını bulamadığı için bazı şeyleri yaşayamamış olduğu için kendisini çok namuslu diğerlerini iffetsiz addeden insanlar vardır elbet. bakire olmayan kadını orospu diye damgalayan, kadının bekaretini iki bacağının arasında olduğunu düşünen biri olmadığım halde bir erkeğin bakire bir kadın veya bir kadının bakir bir erkek istemesini gayet normal ve anlaşılır buluyorum ve normal bir insan gibi ben de kadınımın ilki olmak isterim. ilki derken kast ettiğim şey cinsel ilişki değil çok daha fazlasıdır. yani daha önce kimsenin peşinden koşmamış olsun, kimseyi sevmemiş olsun hatta uyumadan önce kimseyi düşünmemiş, kimseyi kurduğu hayale sokmamış olsun isterim. (gbkz:çok mu şey istiyorum): evet tabi ki, (gbkz:bunlar benim için öncelikli mi): hayır öncelikle bunu neden istediğimi açıklayayım; birincisi, bir insan daha önce başka birini istemiş ve daha sonra o kişi olmadığı için senle bir yola çıkıyorsa bu durum zaten insana kulübedeki yedek oyuncu gibi hissettirir. en azından bana öyle hissettirir. bir önceki ilişki olmadığı için ya da peşinde koştuğu kişi yüz vermediği için senle bu noktaya gelmişse sağlıklı bir ilişki yürütemeyeceğiniz kanısındayım. hele bir de yüz vermeyen kişinin geri dönüş yaptığı düşünülürse. aradığı kişi başkasıyken seninle zaman öldürüyormuş gibi hissettireceğini düşünüyorum. yani bakir olsun ya da bakire olsun çok da önemli değildir. birine kalbini, ruhunu, duygularını, hayallerini vermişsen elinde kalan çok da şey yoktur. elinde kalanla kala kalırsın öyle sadece.

çağdaş

çağın gerekliliklerini yerine getirmiş, uygar, medeni, modern.

sahiplenen erkek

sanırım kelime karmaşasından dolayı karıştırılan ifadedir. anladığım şekilde açıklamak istiyorum. sahiplenmek ifadesi korumak, arka çıkmak, gözetmek anlamlarında olup bir şeyi satın almak sahibi anlamında değildir. aksine sahip olmadığın bir şeyi sahibiymişçesine benimsemektir. yani bir evi, arabayı satın alır sahibi olursun. ama başkasının arabasını sahiplenir kendi malınmış gibi kullanırsın. eğer bir önceki paragrafta anlatamadıysam şu şekilde ifade edeyim kendimi; farz edin ki bir köleniz var yani siz bu kölenin sahibi oluyorsunuz bu durumda. size ait olmayan bir kölenin başına bir şey geldiğinde onu korur kollarsanız onu sahiplenmiş olursunuz. ya da şöyle düşünün; bir çoçuk sahibi oldunuz. sahip olduğunuz çoçuğun sahibi sizsiniz. çoçuğunuzun bir de bir arkadaşının olduğnu düşünün. biri çoçuğunuzun arkadaşına zarar vermek istediğinde onu korursanız o çoçuğu da sahiplenmiş olursunuz.yani sahibi olmakla sahiplenmek aynı şey değil. bir to (gbkz:belong) anlamı taşır iken diğeri to (gbkz:adopt) anlamını taşır. neyse gelelim sahiplenmek mevzusuna; bir erkek bir kadını da sahiplenir, kendisini koruyamayacağını düşündüğü bir başka erkeği de. yani bu o kadar özgüven eksikliğiyle alakalı olmayacak ölçütte basit bir konu.

eljif elmas

fenerbahçenin 17 yaşındaki yeni transferi. umarım bir (gbkz:salih uçan)'a dönüşmez.

cumali ceber

maalesef filmi de çıkmıştır. ilk fragmanını izlediğimde ki tamamını bile izleyemedim (gbkz:recep ivedik) filmine gönderme yapıyor sanıyordum ancak gerçekten bir filmin fragmanıymış. bu kadar mı düştük dedirten trajik bir fragmandı. izlerken utandım. bu filmi sinemada yayınlamak bile sinema sektörüne saygısızlık. tek kaşla yapılmış bir tiplemenin sağa sola küfür ederek, ona buna tokat atıp siktir çekerek, sıçmak fiilini değişik şekillerde türevleyerek, bağırıp çağırıp emir vererek işlenmesiyle oluşmuş bir film gibi. şu şekilde düşüncemi tam olarak ifade edeyim; arkadaşlarım arasında bilinçli bir şekilde bu filme giden olursa arkadaşlığımı keserim. imdb puanı 1miş. yapılan yorumlardan birinin son kısmı ise şu şekildedir: (spoiler:Lastly, I want to say that if your iq score is under 15 or if you want to test that how strong your stomach is, you should strictly see this masterpiece. Thank you for being this flawless Mr. Soyletmez.)

organik hoşaf

trt haber'de yayınlanan (gbkz:bir fikrin mi var) yarışmasında rakiplerini eleyerek finale kalmış, bilim ve teknoloji seviyemizi sembolize eden olağanüstü buluş. bulanların ve bulunmasında katkı verenlerin ellerinden öpmek gerek.

söylenenlere aynen diye cevap veren insan

belli bir zamandan sonra sinir bozucu olan durumdur. senin başka hiç fikrin yok mu her söylediğime aynen diye cevap veriyorsun dedirtir insana içinden ancak bildiğim kadarıyla sürekli aynen diyen kişi bunu reflex olarak söyler. yani aynen dediği sırada sizi dinlemiyordur. aynen demek zaman kazandırır. bazıları aynen dedikten sonra düşünür demiş olduğunuz şeyleri ve bazıları da hiç düşnmeden alakasız birşeyler söyler. konu bu muydu diye geçirirsiniz içinden. aynen dedikten sonra söylediğiniz şeyin tam zıttını söyleyen insanlar da mevcuttur. nedense sevemedim ben aynen diyeni, fikri aynıysa bile kendisinden katsın birşeyler isterim.

umut yoksa yaşam yoktur

umut sadece fakirin değil herkesin ekmeğidir. umut çünkü yaşam kaynağıdır. yere düştüğünde ayağa kalkma sebebidir. varoluşun temelidir umut. hayata tutunma çabasıdır.

gülüşünde sıcaklık olan insan

bir insanı en çok ne zaman tanırsınız diye sorarsanız benim bu konudaki cevabım basittir. bir insanı duygularının en çok yoğunlaşmış olduğu zaman en iyi tanırsınız. yani sinirli olduğu zaman kontrolü kaybedip size gerçekleri söyler, ağladığı zaman, güldüğü zaman gerçek duygularını belli eder. çok yıllık bir arkadaşınız olsun, sinirlendiği zaman sizin daha önce yapmış olduğunuz hataları yüzünüze vuruyorsa ya da size karşı hoşunuza gitmeyecek laflar söylüyorsa bilin ki o insanın size karşı olan gerçek duygularıdır, onca yıl samimiyetsiz biçimde saklamıştır onları sizden. çok da uzatmak istemiyorum entriyi o yüzden direkt konuya gireceğim. bir insanı çok şekilde tanıyabilecek iken ben gülüşünde tanımayı seçiyorum genellikle. bir insan başka bir şey düşünürken de gülebilir, herkes gülüyor diye uyum sağlamak için de gülebilir ya da gerçekten o içindeki patlayan duygularla gerçekleştirebilir bu eylemi. kimin ne yaptığı, nasıl yaptığı, niçin yaptığı dışarıdan apaçık belli olur genellikle. yani bir insanın gülüşü ele verir kendisini. işte ben de gülüşünde sıcaklık olan insandan etkilenmişimdir hep. öyle güzel gülen insanlar var ki insanın içini ısıtabilir gülüşü. işte o insanlar samimidir gerçekten ya da değildir belki bilemiyorum belki sadece kendime yakın olarak gördüğüm insanlarda hissediyorumdur bunu.

sürekli ego libido muhabbeti yapan yazar

insanoğlu tabii olarak beğenilme, dikkat çekme, ilgi odağı olma, önemsenme, değer hissetme arzusundadır. değer verdiği kişilerden değer görmek, kıskanılmak hatta hiç tanımadığı insanlar tarafından sevilmek ister. bu durum genel olarak herkeste az çok vardır. herkeste olan bir durum özel bir durum değildir. yani ego herkeste var iken bu kişi çok egolu, şu kişi libido kasıyor muhabbetine girmek gereksizdir. çünkü her insanda vardır. sadece yöntemler farklıdır. bazı insanlar zekalarıyla, bazı insanlar dış görünüşüyle, bazıları konuşmasıyla, üslubuyla bazıları sevgisiyle, içinde var olan duygularıyla, bazıları masumiyetiyle, bazıları samimiyetiyle ilgi çekmeye çalışabilir. her insanı özel kılan bir şeyler vardır. her insan değer verilmeye layıktır. egosu libidosu da vardır herkesin. bu önemli ve sürekli tekrar edilmesi gereken bir şey de değildir. tabi bazı insanlar gereğinden fazla bir şekilde kendisini övüyorsa, bir dostu olarak mesaj atıp uyarırsınız. ama gereğinden fazlace o insanın egolu olduğunu belirtirseniz bu durum her ikinize de zarar verir.

sözlükteki muhabbet ortamı

sözlük yazarlarının karşılıklı olarak entrileştiği, sol tarafın şenlendiği, bir konu hakkında sevgili yazarların kıymetli düşüncelerini paylaştığı, farklı içeriklerle, farklı düşüncelerle farklı bakış açısı kazandıran yazarların özlediği ortamdır. tartışma konuları açıldıkça insanlar saf bilgi paylaşmak yerine yorum paylaşabileceği bir ortam oluşur ki bu ortam interaktif sözlüklerin genel ortamlarındandır. yani kişiler genellikle bir konu hakkındaki tanımı değil, o konuda tecrübe edinmiş kişilerin yorumlarını, bilgi sahibi kişilerin fikirlerini merak ederek bu sözlüklere dahil olma isteği içerisne girerler.

harddisk

Bilgisayar ortamında veri saklamaya yarayan bir iç donanım birimidir.

hdd

(bkz:harddisk)

u

(gbkz:rack mounted server)ın kabinede kapladığı yeri gösteren değerdir.

rack mounted server

Günümüzde en çok kullanılan server çeşitlerinden biridir. Az yer kapladığı ve kabinelerde kolayca muhafaza edilmesinden dolayı oldukça kullanışlıdır.

dedicated server

web sitesine özel bilgisayarlardır.

co-location

Kendi sunucumuzu özel hazırlanmış veri merkezlerinde yüksek hızda hizmet bağlantısı ile yayına açar.

shared hosting

Fiziksel gücü ve bağlantı bant genişliğine göre birçok kullanıcıya hizmet veren sunucu türleridir.

sunucu

(bkz:server)

server

bilgisayar ağları üzerinde, diğer kullanıcıların kullanımına açık kaynak, bilgi ve verilerin depolandığı bir bilgisayar birimidir.

tavlada mars olmak

tavlada mars ve düz olmak üzere 2 çeşit galibiyet türü olduğu için çok da büyük marifet içermez.

6 ağustos 2017 beşiktaş konyaspor maçı

konyasporun 2-1 kazanarak kupa aldığı maçtır. maç sonu konyaspor taraftarları sahaya inmiştir. #182813 kaçarmış demek ki*:swh*

pepe

ilk penaltısını yapmıştır. umarım son olmaz.

usain bolt

yarışı kazanamadığına sevinmiş olduğum sporcudur. kazanmış olsaydı hep uzaktan bakılacaktı, hep geçilemez düşüncesiyle bakılacaktı.

evlenmeden birlikte yaşayan sevgililer

evli olan çiftlerin yaptıkları bir eylemin evli olmayan bir çift tarafından yapılması farklı bir durum mudur? yani evlilik reel bir çizgi midir? bir kağıda atılmış bir imza senin yaşam biçimine etki etmeli midir?yani evliyken aynı evde kalmak ile evli değilken aynı evde kalmak arasında bir uçurum varmış gibi değerlendirmek doğru mudur? bir evlilik cüzdanı inssan hayatından bu kadar şey değiştirmeli midir? devlet bir karar alsa, artık evlilik kolaylaşacak, isteyen internet üzerinden kimlik numaralarını girip 3-5 saniye içerisinde evlenebilecek.yapılmış evlilik internet üzerinden yayınlanacak. yani 3-5 saniye içerisinde evlenebilecek kadar kolay olsa evlilik ne değişirdi insan hayatında. 3-5 saniyede kimlik numaranı yazdın diye namuslu, yazmadın diye namussuz olarak mı değerlendirilirdin? çok basit değil mi? arada çok fark var mı? not: bu entride düşünce belirtmedim. islam inancında evlilik şart olduğu için evlenmeden aynı evde yaşamalarının doğru olmadığı inancındayım. bu konudaki düşüncem de bana kalsın*:swh*

dünyada karşılıksız sevgi yoktur

(gbkz:sen elmayı seviyorsun diye elmanın da seni sevmesi şart mı) demiş (gbkz:nazım hikmet). karşılıksız sevebilir mi bir insan? sevemez tabi, karşılığı olmadan sevemezsin, o seni sevmiyorsa senin yaptığın sevgi ya da aşk olmaz, olsa olsa taciz olur. yaratıcı bile insanı belli bir şarta göre sever, sevdiklerine rahmet sevmediklerine gazap vaat eder. koskoca tanrı bile karşılıksız sevmiyorsa, fani kul neylesin. nasıl sevsin karşılıksız. bir annenin çoçuğunu sevmesinde, bir dostunun seni sevmesinde, iki kardeşin birbirlerini sevmesinde yok mudur karşılık? bir anne bir çoçuğu kendi çoçuğu olduğu için seviyorsa bu bir karşılık değil midir? bir dostun onun dostu olduğun için seni seviyorsa, bu zaten karşılıklı değil midir? düşmanı olsaydın yine aynı şekilde sever miydi? kardeşler farklı aileden doğmuş olsalardı severler miydi bu kadar birbirlerini? aşk karşılıksız olur mu? aşk tek kişilik bir olay değildir. aşk karşılığı varsa aşktır.

kadınlar nasıl erkeklerden hoşlanırlar

1. (gbkz:benim için dış görünüş önemli değil) kadınlara sorarsanız, benim için dış görünüş önemli değildir diyenler çıkabilir. inanmayınız efendim. doğru değildir kesinlikle. hangi insan önem vermez ki güzelliğe. insanın gözüne güzel gelen, gönlüne de güzel gelir. kadınlar da gayet tabi verirler önem, ancak kadınlar bu söylemlerinde haksız değiller. çünkü anlatmak istedikleri farklıdır. sorarsanız kadına açıklayacaktır kendine göre; iyi bir insan olsun öncelikle diyeceklerdir. sorumluluk sahibi olsunlar diyeceklerdir. sayacaklardır da sayacaklardır. ancak anlamanız gereken şey bu değildir. gerçekten iyi olması da bir kriterdir. ama iyi kriteri nasıl bir kriterdir? yani bir insanın iyi olup olmadığına nasıl karar verilir? bir insanı tanımadan iyi olup olmadığına karar verilemez elbette. yani bir insanı tanırsın sonra iyi olup olmadığnıa karar verirsin. işte bütün iş burda başlıyor zaten. bir kadın dış görünüşü iyi olmayan biriyle, ödev ya da işini yaptırmayacaksa neden tanışma ihtiyacı hisseder ki? yani kadınların çoğu kiminle tanışacağını dış görünüşe göre seçer. ve sonra da aynen söyledikleri gibi insanların iyi olup olmadığına bakar. koskoca toplulukta tanıdığı insanlar zaten dış görünüşünü beğendiği insanlardır. yani bir kadın dış görünüş benim için önemli bir kriter değildir derken kast ettiği şey (gbkz:kenan imirzalıoğlu), (gbkz:kıvanç tatlıtuğ), (gbkz:burak özçivit) arasından iyi kalpli olanı seçmektir.(gbkz:ersin korkut)u tanımamıştır bile. kısa boylu, kel, cılız, şişman ya da dış görünüşünz iyi değilse iyi insan olmanız önemli değildir yani çok da. 2. (gbkz:sadece beni sevsin) kadınlar seçtikleri erkeğin bir tek kendisini sevmesini ister ancak en az bunun kadar istedikleri şey bütün kızların seçtiği erkekten hoşlanması. peki bu nasıl bir durumdur? eğer bir erkekseniz kendinizi zorunlu olarak sevdiğiniz kadının arkadaşlarına sevdirmeli, kabul ettirmelisiniz. gerçi kadın sizi seviyorsa sizi genel olarak arkadaşlarına övüp sizi sevmelerini, ya da onu kısmanmalarını sağlayacaktır. bir erkek çoğu zaman bir kadının ne giydiğine bakmaz. kadınlar güzel giyinirken erkekler için giyinmezler çoğu zaman. diğer kadınlara nasıl gözükeceğini düşünerek giyinirler. çünkü kadınlar arasında sürekli böyle bir çekişme vardır. yani kadın diğer kadınlar tarafından kıskanılmak ister. herkes onu sevsin ama o sadece beni sevsin isterler. kabullenmek istemezlerse bile bu duygu az da olsa vardır. yani populer bir insansanız sevilme olasılığınız daha da fazladır. bir kadın tarafından sevildikçe de popülerliğiniz artar. yani (gbkz:sevildikçe sevilirsin). 3. (gbkz:geçmişi olmasın geleceği ben olayım) çoğu erkek sevdikleri kadının geçmişine çok önem verirler, ama kadınlarda bu durum biraz daha farklıdır. yani kadın geçmişi kabarık olan birini de sevebilir. yani geçmişi değil geleceği önemlidir onun için daha çok. çünkü kadınlar umut beslemeyi sever. bu maddeyi sonraki maddede daha detaylı açıklamak istiyorum. 4. (gbkz:kadınlar düzgün erkeklerden hoşlanır) kadınlar piçlerden hoşlanır ama babasından dolayı piç olanlardan değil, karekteri ile davranışları ile piç olanlardan. bir kadın erkeğini hep düzeltmek ister. yani çok kadınla yatmışsa sonuncusu ben olayım ister, piç ise ben onu adam ederim der, serseriyse kötü günler geçiriyor o yüzden böyle yapıyor, benimle daha başka olur der. der de der. düzgün olanı değil bozuk olanı seçip onu düzeltmek isterler. sahiplenmek isterler. duygusallıklarından mı bilmiyorum ama sokağa atılmış yavru bir köpek muamelesi yaparlar. sonuç olarak bu kendileri kaybeder genellikle. bir metali eğip bükebilirsiniz, şekilden şekle sokabilirsiniz ancak o hala aynı metaldir. insan oğlu da böyledir. bir insan cahil olur, öğretirsiniz aç olur, doyurursunuz, azmıştır sevişirsiniz ancak karakteri yoksa yapacağınız çok birşey yoktur. 5. (gbkz:seviyorum ulan) yazmış olduğum ilk 4 maddeyi çok da umursamayın. çünkü bir kadının bir erkeği sevmesi için bir sebebe gerek yoktur. sever sadece. nedensiz sever. erkek güzel değildir onlar güzel sever, erkek iyi değildir onlar çok iyi sever, erkek masum değildir onlar masumca sever. sevilesi kadınlar vardır gerçekten sevilecek erkek ararlar, hak edene hak ettikleri sevgiyi verebilecek kadınlar. sevmek, sevilmek isteyen kadınlar. duygusal olarak tatmin olmak isterler, ve onları anlayabilecek bir erkek isterler. ..nokta ..nokta ..nokta.. umarım bu maddeyi ciddiye alıp hala okumuyorsundur güzel insan. umarım seni boşuna umutlandırmamışımdır. tavsiyem fazla romantik film izleme. aradığın ilişki bu maddede ise umarım gönlüne göre aradığını bulursun ama çok da umutlanma. çünkü (gbkz:dünyada karşılıksız sevgi yoktur)

sözlükteki gelişmeler

profil kısmında yazar kendisiyle ilgili kısa ve açıklayıcı bir bilgilendirme ekleyebilecek. eğer eklememişseniz sözlüğe kaydolurken girdiğiniz sözlüğe neden üye olduğunuzu soran ibareye yazdığınız yazı görüntülenecektir.

kro erkek seven kız

kıro kelime olarak argoda (gbkz:görgüsüz) anlamını taşır. (gbkz:görgü) ise bir toplumda uyulması gereken saygı, incelik gerektiren davranış kurallarıdır. yani kıro kişi saygı göstermeyen kişidir. eğer bir kız/kadın/insan/*:her ne ise* bir kırodan hoşlanıyorsa saygı beklemiyordur ki saygı beklemeyen insana bizim saygımız sonsuz da olsa bir kısmını vermek bile ne kadar doğrudur. kıro insan cahil insandır. onu seven insan ise daha da cahildir. cahil olanı cahil diye sevmek cehaleti beslemektir. (bkz:kadınlar nasıl erkeklerden hoşlanırlar)

evli kadının başka bir erkeğe aşık olması

hiçbir bahane yoktur evli bir insanın başka bir aşk beslemesini haklı çıkartabilecek. zevcesi ilgisiz diye bu ilgiyi dışarda aramak zorunluluk değildir. zaten evli olduğun halde başka bir insanı farklı bir şekilde düşünebiliyorsan sen ne kadar ilgili, sevgi dolu olabilirsin ki evli olduğun kişiye karşı. evliliği sen kafada bitirmişsindir zaten. kocan/karın sana yeterli ilgi/sevgi göstermiyorsa ya bu durumu düzeltmek için çaba sarf eder ve bu evliliği kurtarırsın ya da umudun kalmamıştır ve evliliği bitirirsin ama hiçbir zaman ve hiçbir koşul altında ilgi/sevgiyi başka insanda arama fikri doğru olmaz. çünkü bir insana aşık iken, bir insanı seviyorken başka bir insana aşık olamazsınız. eğer oluyorsanız ilkini zaten siz bitirmişsiniz demektir. yani diyeceğim odur ki; evliyseniz başka bir insan hakkında farklı düşünceler beslemeyin, ya o düşünceyi bitirin ya da evliliği. not: başlık kadın ile ilgili olmasına rağmen entriyi kadın/erkek için genel olarak yazdım.

türkiye'ye asıl saldırı yeni başladı

ahaber veya haber7 gibi*:malum medya* medyanın sürekli yaptığı hergün (gbkz:yine hedef türkiye) imalarıyla bizi coşturan, pkk, fetö ve israil üçgenleri kurdurtan, ileri düzey haber zekası taşıyan, uyaran, bilinçlendiren, son derece dikkat çekici haberlerin çarpıcı başlığı.

vds

(bkz:virtual dedicated server)

ayhan ogan

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu ((gbkz:MKYK)) üyesi ve Sivil Alan Platformu Başkanı

yeni bir devlet kuruyoruz

Şimdi biz yeni bir devlet kuruyoruz, beğenin beğenmeyin bu yeni devletin kurucu lideri Tayyip Erdoğan’dır demiş (gbkz:ayhan ogan).

sürekli şikayette bulunan kişi

muhtemelen bir şeyi düzeltmek yerine düzeltilmesini bekleyen, (gbkz: yetkililerin konuya el atması)nı isteyen kişi tiplemesidir. sanıldığının aksine topluma faydalı olduğunu düşündüğüm kişidir. özellikle toplumumuzda insanların hangi durumda olurlarsa olsun şikayette bulunmamasını göz önüne alınca şikayet etme görevini üstlenebilecek kişilerin varlığı topluma (gbkz:baş kaldırma) konusunda olumlu etki yaratabilir. halinden memnun olmayan insan halinden memnunmuş görüntüsü çizmemelidir. elinden gelen bir şey yoksa dile getirmelidir. susup katlanmanın kimseye faydası olmaz.

sürekli bkz veren yazar

yazmak isteyip yazacak, paylaşacak çok şeyi olmayan yazardır. başlıklara girip bkz vererek birbirlerine yönlendirerek tek entri ile 5-6 tane entri çıkarma amacındadır.

rusca

(bkz:rusça)

altın elbiseli adam

(bkz:barkın bayoğlu)

hgs borç sorgulama

telefon numarasi (gbkz:0850 460 60 60) olan ve aradığınızda hatların yoğun olmasından dolaya ulaşamadığınız sorgulama türü.

2 temmuz 1993

cehaletin terör eylemine dönüştüğü, sapkınlığın ne denli tehlikeli birer uyuşturucu olduğunu kanıtlayan kara bir tarihtir. (gorsel:17156) Bir otel odasında gencecik çocuklar Çırpındıkça bir yudum soluk için Üzerine benzin döküp oynayanlar Onlar birgün öpmeye eğilince çocuklarını Dudaklarında duman ve yanık et kokusu Boğum boğum tıkamaz mı soluklarını? Sevgisiz bir Tanrının kinle büyüttüğü Ölüme tapınan o siyah adamlar Onlar birgün yağmurlardan sonra Güneş salkım salkım dallarda yanarken Rüzgârdan utanıp sudan korkmazlar mı ... ? (gbkz:Şükrü Erbaş)

iftar

Orucu açmak anlamında fıkıh terimidir. Sözlükte fatr “yarmak, kesmek; yaratmak, icat etmek”, bu kökten türeyen iftâr ve fıtr kelimeleri diğer bazı anlamların yanı sıra “orucu açmak, oruçluya orucu açtırmak, başlanmış bulunan orucu bozmak veya hiç oruç tutmamak” gibi mânalara gelir. Kur’an’da fatr kökünün çeşitli türevleri kullanılmakla ve ayrıca oruçtan ve oruç tutmamayı haklı kılan bazı mazeretlerden söz edilmekle birlikte (el-Bakara 2/184-185, 187) kelime olarak iftar ve fıtr geçmez. Hadislerde ve sahâbe sözlerinde ise oruç ibadetiyle ilgili birçok ayrıntılı hüküm belirtilirken bu iki kelimenin yukarıdaki anlamlarda yaygın bir kullanıma sahip olduğu görülür. Bu mânaların her birinde iradî olarak oruca aykırı bir davranışta bulunma söz konusu olduğundan iftar âdeta imsak ve savm kelimelerinin karşıt anlamlısı gibi yer almıştır. Fıkıh literatüründe iftar kelimesi, sözlük anlamıyla bağlantılı olarak ister oruç açma isterse bozma ve oruç tutmama şeklinde olsun “oruca aykırı bir davranışta bulunma” mânasında kullanılmakla birlikte, bunlar arasında “oruçlu kimsenin vakti gelince usulüne uygun biçimde orucunu açması” mânasının daha belirgin olduğu ve kelimenin bu yönde terim anlamı kazandığı söylenebilir. Nitekim Türkçe’de de iftar “orucu açma” mânasına gelir.

sözlükteki gelişmeler

email port adresimizin değişmesinden kaynaklı aktivasyon maili gitmeme problemi çözüldü.

milletvekili maaşı

milletvekilinin götürdüklerinin yanında cüzi bir rakam olarak kalsa da ülkenin mali durumu, milletvekillerinin vasfı ve icraatları göz önüne alındığında oldukça yüksek bir maaştır.

ahmet isvan

gün içerisinde vefat etmiş 1973-77 döneminde istanbul belediye başkanlığı yapmış ve aynı zamanda halk ekmek fabrikasının kuran ademoğlu.

instagram

ilk çıkışında birçok konuda yetersiz olan, (gbkz:facebook)un bünyesine katılmasıyla gelişim gösteren, anlık hikaye paylaşımı özelliğiyle (gbkz:snapchat)in bu konudaki otoritesini yıkan; ancak abartılı sayıda reklamlar, fake hesap ve takipçiler, takipçi veya beğeni kasmaya çalışan kullanıcılar ve hesaplar yüzünden kullanıcılara bazı konularda rahatsızlık veren, yavaş yavaş devrini kapatmaya adım adım yaklaşan, çok kullanıcılı uygulama.

bülent kayabaş

72 yaşında vefat etmiştir.

whatsapp

mac ve windows için de an itibariyle uygulaması çıkmış olan iletişim ağı.

en çok söylenen yalanlar

(bkz:siyasi hayatımda ne aldanan oldum ne aldatan oldum)

1 nisan 2017 interaktif sözlük buluşması

zan ediyorum ki (gbkz:trumbo) adlı filmin izlendiği buluşmadır.

2 nisan 2017 yds

ankara dil akademisi tarfından cevapların listelendiği sınavdır.(gorsel:16057)(gorsel:16058)(gorsel:16059)(gorsel:16060)(gorsel:16061)(gorsel:16056)

dolmuşta ineceğim deme şekilleri

köşede hafifle de dökülelim*:dokunmayın şabanıma*

artık yıl

1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020, 2024 gibi.Ancak bu kuralın iki istisnası vardır: 1. 100'ün katı olan yıllardan sadece 400'e kalansız olarak bölünebilenler artık yıldır: Örneğin 1200, 1600, 2000 yılları artık yıldır ancak 1700, 1800 ve 1900 artık yıl değildir.Sadece 400'e tam olarak bölünebilenlerin artık yıl kabul edilmesinin nedeni, bir astronomik yılın 365,25 gün değil, yaklaşık olarak 365,242 gün olmasından kaynaklanan hatayı gidermektir. 2. Hesabı daha da hassas hâle getirmek için -400'e kalansız bölünebildiği halde- 4000'e kalansız olarak bölünebilen yıllar artık yıl kabul edilmez: Örneğin 4000, 8000, 12000, 16000, 24000, 32000 ve 48000 yılları 400'e tam bölünebildiği halde artık yıl kabul edilmeyecektir.