devam etmeniz halinde bu veri kaldırılacak.devam etmek istediğinizden emin misiniz?

 1. Türkçeye " Arınma Gecesi" olarak çevrilmiş, yönetmenliğini ve senaristliğini James DeMonaco'nun üstlendiği 2013 yapımı korku-gerilim türündeki ABD filmi. Her sene bir gece (21 Mart 19:00 ile 22 Mart 07:00 arası) cinayet dahil bütün suçların (istisnalar hariç) serbest bırakıldığı ve insanların içindeki öfke ve vahşeti bir şekilde dışa vurmalarını sağlayan bir uygulamanın anlatıldığı filmdir.

  imdb

  Kurallar:
  - 21 mart akşam 7'den ertesi sabah 7'ye kadar 12 saat boyunca bütün suçlar serbesttir.
  - Arınma boyunca polis, itfaiye ve hastaneler hizmet dışıdır.
  - 10. kademe ve üstü devlet görevlilerine dokunulamaz.
  - 4. sınıf ve üstü silahlar (el bombası, roket atar, bazuka vs.) kullanılamaz.
  - Bu kurallara uymayanlar halk önünde asılarak idam edilecektir.

  Filmde arınmanın, suç oranlarını düşürdüğü, işsizlik oranını azalttığı ve ekonomiyi güçlendirdiği belirtiliyor. Bu doğru, bir gerçek göz ardı edilerek sunuluyor. Arınma gecesinde öldürülenlerin neredeyse tamamı evsizler veya sağlam ve korunaklı bir eve gücü yetmeyen fakirler. Zaten suç işlemek için ortalıkta dolaşan suçluluların birbirlerini öldürmesini de hesaba katınca toplumda belirli bir kademenin altını temizlemek için ortaya atılan bir sistem olduğu aşikardır.

  Felsefesini bir kenara bırakıp gerçek dünyaya dönecek olursak, bu filmin mali başarısının ardından (yaklaşık 4 milyon $ bütçe ile 90 milyon $ hasılat) iki devam filmi daha (Arınma Gecesi: Anarşi,Arınma Gecesi: Seçim Yılı) çekilmiştir.
  avatar
  16.08.2016 - 10:15
tümünü gör

entri girebilmek için giriş yapın