devam etmeniz halinde bu veri kaldırılacak.devam etmek istediğinizden emin misiniz?

 1. Ekokardiyografi kalbin ses dalgaları yolu ile (ultrason) iç yapısının ve işlevlerinin incelenmesidir. Ses dalgalarının iletilmesini sağlayan bir alet ( transdüser) vasıtası ile yapılır. Transdüser göğüs duvarının değişik yerlerine uygulanarak, kalbin duvarları ve kapakları değişik pozisyonlarda incelenir.

  Yüzeyel Ekokardiyografi Nasıl Yapılır?
  1. Hasta sol yan tarafa yatırılır.
  2. Transdüsere jel sürülür ve göğüs duvarının değişik bölgelerinden inceleme yapılır.
  3. Bu incelemede röntgen ışınları kullanılmaz. İşlem ultrason teknolojisidir.
  4. Kalp kapakçıkları, kalp odacıkları, büyük damarların (aort damarı, pulmoner arter) kesitleri ve hareketleri ekranda görülür.
  5. Genellikle inceleme 15 dakikada tamamlanır.
  6. Ağrısız bir işlemdir ve yan etkisi yoktur.

  Neden Yapılır?
  1. Steteskop vasıtasıyla işitilen kalp seslerinin (üfürümler vb.), kalp büyümesinin, açıklanamayan göğüs ağrıları, nefes darlığı veya düzensiz kalp atımlarının sebebini araştırmak amacıyla,
  2. Kalp boşluklarının şeklini ve boyutlarını ölçmek için,
  3. Kalp duvarlarının kalınlıklarını ve hareketlerini kontrol etmek için,
  4. Kalp kapak yapılarının ve hareketlerinin net olarak değerlendirilmesi için,
  5. Yapay kapağın fonksiyonlarının değerlendirilmesi için,
  6. Kalp fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla,
  7. Kalp kasını etkileyen hastalıkları (örneğin kardiyomiyopatiler) tespit etmek için,
  8. Kalbin içindeki pıhtı ve tümörlerin değerlendirilmesi amacıyla,
  9. Konjenital kalp hastalıkları ya da bu nedenle yapılan cerrahi girişimleri kontrol etmek amacıyla,
  10.Kalp krizi sonrası kalp fonksiyonlarının değerlendirilmesi için,
  11.Kalbin etrafında sıvı toplanması durumunda sıvı miktarının, cinsinin değerlendirilmesi ve kalbi saran perikard zarının yapısını ve kalınlığının değerlendirilmesi amacıyla,
  12.Kalpten çıkan ana atar damarların (aort damarı, pulmoner arter) yapı ve çaplarının değerlendirilmesi amacıyla yapılır.

  EFOR TESTİ NEDİR?
  Efor testi; kalp yükünü giderek artıracak şekilde egzersiz yapılırken, EKG’nin sürekli izlenmesi ve belli aralıklarla kaydedilmesi olarak özetlenebilir. Egzersiz, koşu bandında belli bir süre ve hızla yapılmaktadır.

  Neden Yapılır?
  Efor testi en çok koroner yetersizlik (kalbi besleyen atardamarlarda darlık veya tıkanıklık olması) tanısının koyulması ya da bu tanı koyulmuş hastaların takibi için yapılmaktadır. Bunun dışında, egzersiz kapasitesinin belirlenmesi, egzersize tansiyon cevabının araştırılması, egzersizle ortaya çıkabilecek ritim ve ileti bozukluklarının incelenmesi, bayılma nedeninin belirlenmesi gibi amaçlarla da efor testi istenmektedir.
  Efor Testi Öncesi Ne Yapmanız Gerekir?
  1. En az iki saat öncesinden itibaren hiçbir şey yemeyin.
  2. Bu süre içerisinde sigara içmeyin.
  3. Sürekli kullandığınız ilaçlar konusunda doktorunuza danışın.
  4. Mutlaka rahat kıyafetler giyin. Test günü yanınızda eşofman veya şort ve spor ayakkabı getirmenizi öneririz.

  Efor Testi Nasıl Yapılır?
  Hastanemizde efor testi motorlu koşu bandı üzerinde Kardiyolog doktor ve teknisyen denetiminde yapılmaktadır. Teknisyen sizi test için hazırlayacaktır. Göğüsünüze EKG kaydı amacıyla elektrodlar yapıştırılacak, dinlenme koşullarında nabız ve tansiyonunuz ölçülecektir. Yatarken, ayakta ve bir dakika süreyle derin nefes alıp vermenizi takiben EKG’niz çekilecektir. Bant üstünde nasıl yürümeniz gerektiği, teknisyen tarafından anlatılacak ve gösterilecektir. Standart testin başlangıcında, koşu bandı yavaş ve az eğimle hareket eder. Sonra, her üç dakikada bir hız ve eğimde uygulanan egzersiz protokolüne göre bir miktar artış olur. Başlangıçta belli bir tempoyla yürümeniz yeterli olacak, ancak ileri kademede koşmanız gerekebilecektir. Burada amaç, kalbe giderek artan bir yük getirmek ve kalp hızını yaşınıza göre hesaplanan(yaş arttıkça ulaşılması gereken kalp hızı azalır) belli bir asgari değere ulaştırmaktır. Bu çerçevede egzersiz süresi, yaşınıza ve efor kapasitenize göre değişecektir. Ortalama süre yaklaşık 15-20 dakikadır. Test boyunca kalp ritminiz sürekli olarak ekranda takip edilir ve her kademede(her üç dakikda bir) kan basıncınız ölçülür.
  
  Efor Testi Sırasında Neler Olur ve Ne Yapmanız Gerekir?
  1. Egzersiz sırasında herhangi bir yakınmanız(göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi, çarpıntı, bacak ağrısı, yorgunluk vb.) ortaya çıkarsa testi yapan ekibi bilgilendiriniz.
  2. Testin egzersiz bölümü; hedef kalp hızına ulaşmanız, yorulmanız veya devam etmenizi önleyecek şikayetlerinizin ortaya çıkması halinde ya da doktorun karar vereceği tıbbi gerekçelerle sonlandırılır ve toparlanma fazı olarak adlandırılan dinlenme dönemine geçilir.
  3. Bu dönemde, asgari beş dakika süreyle ritim takibi, EKG ve kan basıncı kaydı yapılır ve işlem sonlandırılır.
  Efor Testi Sonrasında Neler Olur?
  1. Efor testinin sonucu, test bitiminde bellidir ve testi yapan doktor tarafından size açıklanacaktır. Bu sonucun değerlendirilmesi, başka testler gerekecekse planlanması ve tedavinizin ayarlanması; testi isteyen doktorunuzun sorumluluğundadır.
  2. Raporunuzu test bitiminden bir saat sonra alabilirsiniz.
  avatar
  30.11.2020 - 05:22