devam etmeniz halinde bu veri kaldırılacak.devam etmek istediğinizden emin misiniz?

faktör xiii eksikliği

 1. kan pıhtısının stabilize edilmesine yardımcı olmaktan sorumlu protein olan Faktör XIII’ün doğru şekilde çalışmadığı veya eksik olduğu nadir kalıtsal kanama bozukluğudur. Eğer Faktör XIII eksikliğiniz varsa, vücudunuz kan pıhtıları oluşturabilir ancak genellikle zayıf olurlar ve bu nedenle parçalanıp uzun süreli kanama ile sonuçlanırlar.

  Ulusal Nadir Hastalıklar Örgütü’ne (NORD) göre faktör XIII eksikliğinin görülme sıklığının nüfus genelinde her 2-5 milyon kişide 1 kişi olduğu tahmin edilmektedir. Faktör XIII eksikliğinin yaygın belirtilerinin arasında yumuşak doku kanamaları, intrakraniyal kanama, menoraji (ağır adet kanaması) ve eklem kanaması yer almaktadır.

  faktör XIII Tarama Testi, Fibrin Stabilize edici Faktör, plazma

  Testin anlamı: Faktör XIII eksikliği otozomal ressesif olarak kalıtılan herediter bir hastalıktır. Bu hastalarda ilk kanama bulgusu göbek kordonu ayrıldıktan sonra kanamanın durmaması şeklinde gözlenir. Etkilenen bireylerde koagülasyon testleri normalken, bir yaralanma neticesinde oluşan yaraların geç iyileşmesi söz konusudur. Bu hastalığın tarama testi olarak bu test çalışılır.

  Gerekli örnek: Kanı açık mavi kapaklı sitratlı tüplere alın ve santrifüj ettikten sonra 1.0 mL plazmayı plastik bir tübe aktarın. Tekrar santrifüj edin ve plazmayı plastik bir tübe aktarın. Elde edilen örnek hemen soğuk ortamda gönderilmelidir.

  Referans değerler: Pıhtı lizisi >24 saat ise tarama testi negatiftir.
  avatar
  23.10.2020 - 02:58