devam etmeniz halinde bu veri kaldırılacak.devam etmek istediğinizden emin misiniz?

 1. kan örneğinde beyaz kan hücrelerinin yüzeyinde insan lökosit antijeni B27 (HLA-B27)’nin bulunup bulunmadığını belirler. İnsan lökosit antijenleri (HLA) vücudunuzun bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini tanımasına ve “kendimin” ve “kendimin değil” arasında ayırım yapmasına yardımcı olan bir grup proteindir. Herkesde kalıtsal olarak beyaz kan hücreleri (WBC-lökositler) ve diğer (nukleuslu) hücrelerin yüzeyinde yer alan bir grup HLA antijeni bulunur. HLA antijenleri şu tiplere ayrılır: Sınıf I (A, B, C) ve Sınıf II (DR, DP, DQ). Bir parmak izi kadar emsalsiz olmamakla birlikte, her bir antijenin bulunması veya bulunmaması her kişi için ayrı bir HLA kombinasyonu yaratır.

  HLA-B27 'nin varlığı birkaç otoimmun hastalığa eşlik etmektedir. Bu hastalıkların en yaygın olanları ankilozan spondilit (AS)’dir. AS hastalarının yaklaşık % 90’ında HLA-B27 pozitiftir. HLA-B27’nin varlığı ile birlikte gelişen hastalıklar şunlardır:

  Juvenil romatoid artirit (JRA), etkilenen hastaların % 80’inde HLA-B27 pozitiftir.
  Reiter sendromu (reaktif artirit olarakda bilinir), hastaların % 50 – 80’inde pozitiftir.
  İzole akut anterior uveitli olguların % 40 – 70’inde pozitiftir.
  HLA-B27 inflamatuar bağırsak hastalığı ve diğer bazı kronik durumlarda da hastalarda bulunabilir. HLA-B27 bu hastalıkların bir nedeni olarak sayılmasada, etkilenen kişilerde bu antijenin hakimiyeti daha yüksektir.
  avatar
  28.09.2020 - 19:38