devam etmeniz halinde bu veri kaldırılacak.devam etmek istediğinizden emin misiniz?

merkezi ısıtma vs kombi

 1. merkezi ısıtma mı Yoksa Kombi mi Daha Karlı?

  Doğal gaza yapılan zamlar sonrası özellikle apartman veya sitelerde yaşayanların en çok merak ettiği konulardan biri de kombinin mi yoksa merkezi ısıtmanın mı daha avantajlı olduğu sorusu. Peki gerçekten hangisi daha avantajlı?

  merkezi ısıtmanın avantajları
  2 bin metrekareden büyük bir alana kurulmuş binalarda genel olarak merkezi sistem zorunlu tutulmuştur. Kazan mantığıyla işleyen merkezi sistemde dışarıdaki ısıya göre kazanın sıcaklığı otomatik olarak ayarlanır. Tüm binaya aynı eşit sıcaklık yayılır ve tüm bina içerisinde sıcak su dolaşır. Kontrol sadece apartmandaki kazandadır.

  kombinin avantajları
  Kombi sistemlerinde ise istediğiniz derecede istediğiniz ayarda evinizi kendi kullanımınıza göre ayarlayabilme imkânınız vardır. Isınma olarak kontrol sizdedir ve isterseniz kombiyi de kullanmayabilirsiniz. Isınmayı en şekilde kendi düzeyinize ve evinizdeki insan sayısına göre ayarlamak için kombiler tercih edilebilir. Kombi sistemlerinin de doğal gaz kullanması ekonomik açıdan uygundur.

  Doğal gazın sorunsuz bir gaz çeşidi olması ve çok amaçlı kullanılması önemli bir avantajdır. Evin içerisinde kombi hem ısınma hem de sıcak su kullanabilme özelliklerine sahip olduğundan ekstra tüp vb. uygulamalara gerek yoktur.

  Özetlersek merkezi sistemi kullananlar kombili sisteme göre faturalarında en az yüzde 30 azalma görecekler.

  Binaların dış yalıtımı zorunlu olmasına karşın iç yalıtım ile alakalı herhangi bir zorunluluk yoktur. Bu sebeple siz evinizi ısıtmaya çalıştığınızda alt, üst veya yan komşularınızdan birisi kombisini çalıştırmıyor ise sizin ısınız bu dairelere doğru kayacaktır. Temel ısı kanunları gereği yüksek sıcaklık az olan ortama doğru yer değiştirir ve eşitlemeye çalışır. Buradan şunu anlamalısınız, evinizi ısıtırken aynı zamanda komşunuzu da bedavaya ısıtmış oluyorsunuz.

  Isı Pay Ölçer Sistemi
  Merkezi ısıtmanın ise böyle bir problemi olmamakla birlikte ısı pay ölçer yöntemini kullanarak kombi ve merkezi ısıtmanın tüm iyi yönlerini birleştirmiş olabiliyorsunuz. Sistemin mantığı gayet basit: merkezi ısıtmadaki gibi herkese tek bir kazandan ısı sağlanıyor, belirli saatlerde dolaşım yapıyor ve minimum ölçüde sizin sayacınızdan geçiyor. Isı ihtiyacınız fazla olduğunda vanayı ona göre açıyorsunuz. Eğer uzun süreli evde bulunmayacaksanız vanayı kapayabilirsiniz ancak vana en az geçişin olacağı şekilde (örneğin yüzde 10) açık kalmaya devam edecektir. Böylece tüm daireler bir şekilde ısınacak, birbirlerine ısı geçişi olmayacak. Üstelik bu yöntemin bir güzel yanı da demin bahsettiğimiz bir katın donarken diğer katın aşırı ısınması problemine de güzel çözüm sağlıyor olmasıdır.

  Çok katlı apartmanlarda kalıyorsanız mutlaka merkezi sistemde olmayı tercih edin!

  emlakgundemi.com.tr
  avatar
  16.09.2020 - 18:08