devam etmeniz halinde bu veri kaldırılacak.devam etmek istediğinizden emin misiniz?

 1. Beygir gücü terimi, mühendis James Watt tarafından icat edildi. Watt, 1736'dan 1819'a kadar yaşadı ve en çok buharlı motorların performansını arttırma çalışmaları ile ünlü.
  Yüzyıllar boyunca ilerlediği ve şimdi arabanızda, çim biçme makinenizde, zincirli testerenizde ve hatta bazı durumlarda elektrikli süpürgenizde ortaya çıkan keyfi ölçü birimidir.

  Beygir Gücü Tanımı Nedir Neden Böyle İsimlendirilmiştir ?
  Beygir gücü terimi, mühendis James Watt tarafından icat edildi. Watt, 1736'dan 1819'a kadar yaşadı ve en çok buharlı motorların performansını arttırma çalışmaları ile ünlü.
  Yüzyıllar boyunca ilerlediği ve şimdi arabanızda, çim biçme makinenizde, zincirli testerenizde ve hatta bazı durumlarda elektrikli süpürgenizde ortaya çıkan keyfi ölçü birimidir.
  Hikaye, Watt'ın bir kömür madeninde kömür taşıyan midilli ile çalıştığını ve bu hayvanlardan birinin elindeki gücü hakkında konuşmanın bir yolunu istediğini söylüyor.

  Ortalama olarak, bir mayın midillisinin bir dakikada 22.000 fit poundluk bir iş yapabileceğini buldu. Daha sonra bu sayıyı yüzde 50 artırdı ve beygir gücü ölçümünü bir dakikada 33.000 feet-pound çalışma hızıyla sabitledi.
  Beygir gücü, bir otomobilin süratini anlatmak için kullanılan bir terimdir. Beygir gücü otomobilin sahip olduğu motorun gücüdür.

  Bir motorun sahip olduğu beygir gücü sabittir,yine de otomobilin motorunda bulunan dişli oranı ayarlarını değiştirerek bu otomobilin beygir gücü ve tork değerlerini farklılaştırmak mümkündür.
  Beygir gücü teknik alanda kısaca BG şeklinde kullanılır ve İngilizce karşılığı (Horsepower) nın kısaltılmış hali HP olarak adlandırılır.
  Beygir gücünün birim olarak ne kadar güce karşılık geldiğini şu şekilde anlatabiliriz: Bir beygir gücü 75 kg’lik ağırlığı 1 saniye içerisinde 1 metrelik yüksekliğe çıkarabilecek güç miktarı olarak hesaplanır.

  Bu gücün yaklaşık olarak bir atın gücüne denk geldiği göz önüne anılarak bu güç hesaplaması için beygir gücü tanımı kullanılmıştır.
  avatar
  09.04.2019 - 12:48
 2. (bkz: beygir)
  avatar
  09.04.2019 - 23:09
 3. (bkz: at gibi erkek)
  avatar
  09.04.2019 - 23:09