devam etmeniz halinde bu veri kaldırılacak.devam etmek istediğinizden emin misiniz?

 1. grigory sprindonoviç petrov, 1868'de petrogad'da dünyaya geldi. 1925'te tedavi için gittği paris'te vefat etti yoksul bir çocukluk geçirdi. insanlığı kurtarmak adına kurduğu hayallerle çocukluğunu geçirdi. ilahiyat fakültesini bitirdikten sonra sarayda eğitmen oldu. daha sonrasında ise cahil işçilere ve köylülere vaaz vermeye başlamıştı. onun ateşli konuşmaları halk tarafından sevgiyle karşılandı. rusya'da çok popülerdi ruskoye slovo (rus sözü) adlı gazete yerel küçük bir gazete iken, kendisinin başa geçmesi üzerine tirajı 500.000'e kadar çıktı.

  bu sırada ilk önemli eseri olan 'incil yaşamın temeli değerindedir' kendisine hem rusya'da hem de dünyada büyük bir ün sağladı.

  petrov'un yükselmesi üzerine rahatsız olan kilise yönetimi nedeniyle papazlıktan ayrılan petrov, edebi-felsefi çalışmalarına devam etti. bu sırada rusya'dan ayrılan petrov, göçmenlerle birlikte istanbul'a oradan da yugoslovya'ya geçti.

  bir süre finlandiya'da da bulunan yazar, oradaki gözlemlerini beyaz zambaklar ülkesinde adlı eserinde yazdı. bu kitap, ona asıl ününü sağladı. özellikle bulgaristan ve türkiye'de büyük yankı uyandıran eser birçok okulda okutulmaya başlandı.
  avatar
  03.11.2018 - 16:43