devam etmeniz halinde bu veri kaldırılacak.devam etmek istediğinizden emin misiniz?

 1. SÜNNETİN ZARARLARI

  I- Sünnetle Neler Kaybedilir?

  1. Dartos Fascia adlı, ısıya duyarlı yumuşak adale tabakasının takribi olarak yarısı,

  2. Bağışıklık sisteminin bir parçası olan özelleşmiş Epitelyal Langerhans hücreleri,

  3. İçinde dorsal sinirin uzantıları da olan takriben olarak 75 metre uzunluğunda mikroskobik sinir,

  4. Yavaş hareketleri, sıcaklıklardaki düşük oynamaları ve yüzeydeki ince farklılıkları hissedebilen, çeşitli tipte 10,000 ile 20,000 arasında özelleşmiş erotojenik sinir uçları [Bu kayıp üst ciltteki (sünnet cildi) en ehemmiyetli duyusal alıcılar olan Maysner yuvarlarının da (meissner’s corpuscles) binlercesini içerir],

  5. Emeli ve değeri haken tam olarak anlaşılmamış olan estrojen alıcıları.

  II- Sünnet Cildi Ne İşe Yarıyor?

  Sünnet Cildinin üç işlevi vardır : cinsel işlevi, savunucu işlevi, ve duyarlılık işlevi. Doğum sonrası çoğunlukla sünnet cildi penise yapışıktır. Daha sonra spontane ayrılır. Bebeğe bez bağlandığı bu dönemdeki işlevi tahrişten ve yaralanmalardan savunmaktır. Hayat süresince de penis başını yumuşak ve nemli tutarak travma ve yaralanmalardan savunur.

  Sünnet cildindeki mukoza ve frenulum gibi belirli bölgeler; bilhassa hassas dokulardan oluşmuştur ve cinsel zevke katkıda bulunurlar. Buradaki özelleşmiş sinir uçları, cinsel zevki ve kontrolü arttırır.

  * İç cilt, direk penis başı ile temas halinde olan mukoza tabakasıdır. Ağzın içindeki yüzey gibi olan bu tabaka, yapı, incelik özelliği, ve rengi itibariyle üst-derinin (sünnet cildinin) geri kalanından farklıdır.

  * Frenulum, penisten gelen ve üst-derinin iç yüzeyine ilave eden özellikle hassas olan ince bir zardır.

  * Ayrı olarak, üst-derinin iç tabakası ve genel penis derisinin kesişimi olan özel bir bölge daha vardır. Bu bölgenin üst-derinin hareketini sağlayan özel kasları vardır. Buradaki dokunma duyusu, dudaklarınki kadar gelişmiştir.

  Sertleşmiş haldeki penisin üstderi içinde hareket edebileceği geniş bir alan vardır. Penis bu alan içerisinde hareket edebilir, ve tahriş olmaktan, yapay kayganlaştırıcılara duyulan ihtiyaçtan kurtulur. Penis başı ve üst-deri tabii olarak birbirlerini uyarırlar. Warren ve Bigelow, penis üst-cildinin cinsel ilişki esnasındaki görevlerinden bazılarını izah etmişlerdir.

  International Coalition for Genital Integrity, sünneti “birinci dereceden cinsel açıdan sakatlayıcı operasyon” sınıfına sokmuştur.

  III- Sünnetin Zararları

  ✔ Sünnet Köreltir

  Kesilen cilt miktarına bağlı olarak, sünnet, erkeği penis cildinin %80 kadar veya daha fazlasından yoksun bırakır. Sünnet cildinin uzunluğuna bağlı olarak, onu kesmek, penisi %25 veya daha fazla kısa yapar. Özenli anatomik araştırmalar göstermiştir ki, sünnet bir metreden fazla damar, arter, ve kılcal damarları, 80 metreye yakın sinir uzunluğunu, ve 20,000’den fazla sinir ucunu yok eder. Üst-derinin adaleleri, bezleri, mukoz tabakası, ve epitelyal dokusu da bunların yanında tabii ki yok olmuştur.

  ✔ Sünnet Hissizleştirir

  Sünnet penisi kökten bir şekilde hissizleştirir. Üst-deri (sünnet derisi) amputasyonu, üst-derinin kendisindeki zengin sinir ağını ve sinir alıcılarını yok etmek manasına gelir. Sünnet, hemen hemen her vakit frenulumu ya yok eder veyahut büyük zarar verir. Savunucu üst-derinin kaybedilmesi glansı hissizleştirir. Daimi dışarda kalan glansı (penis başı) kaplayan membran şimdi daimi aşınma ve irritasyon ile karşı-karşıya olduğundan keratinleşir, sert ve kuru olur. Normal, sağlam bir peniste, mukoz zarın tam altında olan glanstaki sinir uçları, şimdi birbiri üstüne oluşan keratin tabakalarının altına gömülmüştür. Köreltilmiş glans(penis başı) şimdi donuk, gri ve sklerotik bir görünüm alır.

  ✔ Sünnet Tesirsiz Kılar

  Sünnet ile büyük miktardaki penis derisinin amputasyonu, geri kalan deriyi kalıcı olarak hareketsiz hale getirir. Bu hareket kaybı, glansın normal olarak uyarıldığı mekanizmayı yok eder. Sünnetli penis sert hale geldiğinde, geri kalan hareketsiz hale gelmiş deri gerilir, bazen bu o kadar sıkı olur ki tüm penisi kaplamaya yetmez.

  Normalde penis gövdesi üzerinde kıl yoktur, fakat bu şekilde, torba vs. üzerindeki kıllı cilt de penise kadar çekilir. Cerrahi olarak dış ortama maruz hale gelen glansın mukozası sebaceous bezlerini içermez. Üst-derinin emolyantları ve savunması olmadan, galns (penis başı) kurur, çatlamaya ve kanamaya meyilli hale gelir.

  ✔ Sünnet Şekli Bozar

  Sünnet, penisin görünüşünü büyük ölçüde değiştirir. Normalde bir iç uzuv olan glansı, kalıcı olarak bir dış uzuv haline getirir. Sünnet üst-cildi yırtmayı gerektirdiğinden, glansın da bir takım parçaları kopabilir. Üstderinin parçaları ham glansa yapışabilir ve yerinden kopmuş, sarkan cilt parçaları ve köprüleri oluşturabilir. Yara oluşumuna ve kesilen cilt miktarına bakarak, sünnetli cilt kalıcı olarak eğik bir hal alabilir, veyahut sertleşme esnasında eğilebilir. Yara dokusunun büzülmesi, penis gövdesini karnın içine doğru çekebilir, bu da gerçekte penisin kısalması, hem de bazen tamamiyle kaybolması mananına gelir.

  ✔ Sünnet Dolaşıma Zarar Verir

  Sünnet, penis cildindeki ve penis başındaki normal kan dolaşımını bozar. Ana penis arterlerine akmak isteyen kan, yarma noktasındaki yara dokusu ile engellenir, bu da kanın daha ilerdeki diğer kılcal damarları beslemek yerine geri doğru akmasına kapı aralar. Kandan yoksun olan olan meatus büzülüp yara oluşturabilir, bu da idrar akışını engeller. 35 Meatal Stenosis tecrübe et bu vaziyet, genellikle düzeltici cerrahi müdahale gerektirir. Bu hastalık neredeyse tamamen sünnetli çocuklara özeldir. *Sünnet, bu arada lenf kanallarını da keser, lenfin dolaşımı bozulur ve bazen *lymphedema tecrübe et, penisin geri kalan derisinin, sıkışıp kalan lenf ile dolup şiştiği, acı verici ve şekil *bozucu rahatsızlık ortaya çıkar.

  ✔ Sünnet Gelişen Beyne Zarar Verir

  Önde gelen tıbbi mecmualarda yayınlanan yeni yapılan çalışmalarla alakalı yazılar, sünnetin, beyin üzerinde, gelişen beyin merkezlerini negatif istikamette etkileyerek, uzun müddetli zarar veren tesirleri olduğunu söylemektedir.

  Sünnetli erkeklerin sünnetsiz erkekler veyahut kızlara göre daha düşük bir acıya dayanma eşikleri vardır.

  BÜTÜN BUNLARA KARŞIN SÜNNET OLMAK FAYDALIDIR İYİ BİR ŞEYDİR DİYENLERE:

  Kolunuzu kestirmenin yararları:

  1. Kolunuz bir daha yorulmayacakdır.

  2. Kolunuz güneşde yanmayacakdır.

  3. Hiç bir vakit sivrisinek ısırmayacakdır.

  4. Torunlarınız kolunuzdaki kılları çekerek sizi bir daha rahatsız edemiyecekdir.

  5. Kol kanserine yakalnma rizikonuz sıfır olur.

  6 Kolunuzun kırılma ihtimali artık sıfır olmuşdur.

  7. El ve parmak kanserine yakalanmazsınız.

  8. Artık elinize diken batmayacak demekdir.

  9. Kolunuzla birlikde eliniz de yok olduğu için harama el sürmeyeceksiniz.

  10. Elinize kimse dokunamayacağı için tokalaşma esnasındaki bulaşıcı mikroplardan savunmuş olacaksınız.

  Netice olarak şu söylenebilir ki ilkel adetlerden biri olan sünnet uygulaması erkeklerin vücudunda kalıcı hasarlar bırakmaktadır. Daha çocuk yaşta seçim şansı bırakılmadan penislerinden bir parça alınan çocuklar bunun bedelini ağır şekilde ödemek zorunda kalabilmektedir. En azından 18 yaşından önce hiçbir erkek çocuğu kendisine sorulsun veyahut sorulmasın sünnet edilmemelidir. Bu iş 18 yaşını doldurmuş fertlerde şahsi tercihe bırakılmalıdır

  Yaradan, insana zararları olan bir cilt parçasıyla yaratır mı insanları?

  Eray İbreSt
  avatar
  17.10.2018 - 11:33