devam etmeniz halinde bu veri kaldırılacak.devam etmek istediğinizden emin misiniz?

i.e. ulagay ilaç firması

 1. ibrahim etem ulagay ilaç sanayi türk a.ş.  Yüz yılı aşkın bir süre önce küçük bir tahlilhanede başlayan İbrahim Etem Ulagay İlaç Sanayii Türk A.Ş.'nin hikayesi aynı zamanda Türk İlaç Sektörünün endüstrileşme sürecine de ışık tutar.

  İE Ulagay, 1903 yılında tıbbi analizlerin yapıldığı küçük bir laboratuvar olarak kuruldu. Başlangıçta tıbbi tahlillerin, kimyasal ve besin analizlerinin yürütüldüğü bu küçük laboratuvar, gedikpaşa'da “ kimyager doktor ibrahim etem laboratuvarı” adıyla faaliyetlerini sürdürdü.

  1909 Türkiye'de ilk defa vitamin ve hormon preperatlarının üretilmesiyle laboratuvar " ilaç üretim tesisi” statüsü kazanmış oldu. Bu tarihten itibaren ie Ulagay yenilikçi ürün, tedavi ve bilimsel metodları Türk sağlık sektörüne kazandırmayı temel prensip olarak kabul eden bir şirket olarak çalışmalarına devam etti.

  1924 Laboratuvarın adı “ doktor ibrahim etem kimyaevi” olarak değiştirildi ve üretim alanı Çemberlitaş'a taşındı.

  1934 Tablet, ampul, şurup gibi farmasötik formlar ve bazı veteriner ürünleriyle ilgili seri üretime başlandı.

  1948 “ üretimde kontrol esastır” ilkesi ile kurulan yeni biyoloji kontrol laboratuvarında sürdürülen çalışmalar sonucu, ülkemizde ilk defa 1950 yılında kalsiyum çözeltisinin stabilizasyonu ve depirojenizasyonu konusunda başarılı adımlar atılarak, yapılan yayınlarla pirojen maddenin insan sağlığı üzerindeki etkileri Türk Tıp çevrelerine anlatıldı.

  1955 İE Ulagay faaliyetlerine halen devam ettiği Topkapı tesislerine taşınmış ve bir Amerikan şirketi ile yapılan know-how anlaşması sayesinde Türkiye'de ilk yerli antibiyotik üretimine başlamıştır.

  2001 Hisselerinin büyük çoğunluğu İtalya'nın en büyük ve Avrupa'nın en önemli ilaç şirketlerinden menarini group tarafından satın alınan IE Ulagay, Türkiye'nin ilk ve tek Türk-İtalyan ortaklığı ilaç şirketi olarak, kimyager dr. ibrahim etem'in başlattığı yüz yılı aşkın yolculuğuna daha dinamik ve daha güçlü olarak devam etmektedir.
  avatar
  15.10.2018 - 13:57