devam etmeniz halinde bu veri kaldırılacak.devam etmek istediğinizden emin misiniz?

 1. antaronun belki de en bilinen özelliği, antidepresan özellikte olmasıdır. İnsanlık çok uzun yıllardır kantaronu, depresyon semptomlarını azaltmak için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Zira kantaron; serotonin, dopamin ve norepinefrin gibi belirli nörotransmiterlerin geri alımını engelleyen veya geciktiren bir antidepresan kimyasal kombinasyonu içerir.  Kaygıyı hafifletir


  Kantaron anksiyete ve ruh hali dalgalanmasından şikayetçi olan insanlara yardım etmekte, vücudun hormonsal dengesini düzenlemeye yardımcı olarak; uykusuzluk, sinirlilik ve kronik yorgunluk sorunlarını azaltmaktadır. Bu bağlamda vücuttaki kronik stres hormonlarını ortadan kaldırır, ruh halini dinginleştirir.  Ruh hali değişimini azaltır!


  Kadınlar özellikle adet öncesi dönemde ve menopoz dönemlerinde ruh hali değişimleri açısından çok zorlayıcı süreçler yaşar. Kantaron yağı, bu her iki zor dönemdeki kadınlara tavsiye edilmektedir. Zira kantaronun kimyasal bileşenlerinin menopoz dönemindeki kadınlarda ruh hali değişimlerini ve kaygıyı azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.  Bağımlılıktan kurtulmaya yardımcı olur!


  Kantaron yağı kullanımı; sigara, alkol veya diğer bağımlılık yapıcı maddeleri bıraktıktan sonra kişinin bunlara karşı duyacağı isteği hafifletebilmektedir.  Antiviral bir ajan görevi görür!


  Bilimsel çalışmalar kantaronun; AIDS, hepatit ve diğer ciddi viral hastalıkların riskini azaltan belirli antiviral özelliğe sahip olduğunu göstermektedir. Ancak bu etki için yüksek dozay gerekmekte ve doktor kontrolü olmadan kullanımı önerilmemektedir.  Hormonsal dengeyi sağlar!


  Kantaronun içerisindeki aktif bileşenler, vücuttaki hormon regülasyonu üzerinde güçlü etkilere sahiptir. Kantaron hormonları düzenleyerek en sık görülen tiroit sorunu olan hipotiroidizmi ve semptomları azaltır, tiroit bezinin normal çalışmasını teşvik eder.  Antienflamatuar özelliktedir!


  Kantaron yağının yatıştırıcı özellikleri ve zengin antioksidan, antienflamatuar içeriği; artrit, gut, eklem rahatsızlığı ve kas ağrısını hafifletmek için mükemmeldir. Kantaron yağı; ciltteki ve bağırsaktaki iltihabı hafifletmeye yardımcı olduğu gibi, kardiyovasküler sistemdeki inflamasyonu azaltır, kan basıncını düşürür ve kalp üzerindeki stresi azaltır.  Cilt bakımına yardım eder!


  Kantaron yağının cilde topikal olarak uygulanması durumunda, zarar görmüş cilt hücrelerinde kan dolaşımı uyarılır, yanıkların, çürüklerin ve sıyrıkların iyileşme süreci hızlanır.

  Kantaron yağının kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar ve yan etkiler

  Kantaron yağının en yaygın olumsuz etkileri; baş dönmesi, mide bulantısı, yorgunluk ve kafa karışıklığıdır. Ancak bu etkiler genellikle bipolar bozukluk ve şizofreni tanısı konmuş kişilerde ve kantaron yağını önerilenden çok fazla miktarda kullananlarda görülür. Ayrıca kantaron ve kantaron yağı çeşitli ilaçlarla tehlikeli bir kombinasyon içine girebileceği için bu bitkiyi ve yağı kullanmadan önce bir doktorla görüşmek gerekebilir.
  avatar
  03.08.2018 - 03:12