devam etmeniz halinde bu veri kaldırılacak.devam etmek istediğinizden emin misiniz?

 1. Yine güzel, eğlenceli, unutamayacağınız bir yaz ayı daha geçti. Ne de çabuk geçti. Daha yaza girerken kışın aldığımız kiloları ne yapacağımızı düşünürken şimdi bir de bakmışız o kiloları halledip sahillerde boy göstermişiz bile. Yeni bir sonbahara merhaba derken yazın bittiğini fırsat bilip aman diyeyim kemerleri gevşetmeyelim. Yaza girerken bin bir türlü uğraş sonucu ne zorluklarla verdiğimiz yağları yerlerine geri koymayalım. Yoksa kış bitiminde yine aynı acılar, sancılar bizi bekler.  Aslında hepimiz doğru olanı biliyoruz, yapmamız gereken şeyleri biliyoruz ama hep farklı nedenlerden dolayı bir türlü uygulamada başarılı olamıyoruz. Aslında kilo kavramı gerçekten de beynimizde karar verip motive olduğumuz bölge. Gerçekten istediğimizde, önümüze bir nedenden dolayı hedef koyduğumuzda yapamayacağımız şey yok. Tabi bunun birazcık da hayata olan bağlılığımızla ilgisi var. Çünkü zayıf olmak, fit görünmek, giydiğini yakıştırmak, özenmek ancak mutlu olduğumuzda yapmak istediğimiz şeylerdir. Dolayısıyla kendimize bir hedef seçip sırf o yüzden zayıflamayı başarmayı denemeliyiz. Denemeliyiz diyorum çünkü son yıllarda çıkan o kadar çok zayıflama diyetleri var ki bence hepsini denemeye değer. Tabi sağlığımızı tehlikeye atmadan.

  Şimdilerde en çok konuşulan diyet ingiliz diyeti. Adından da anlaşılacağı gibi ingiliz diyeti, ingiliz beslenme uzmanlarının araştırıp bulduğu bir diyet. Bu diyetin özelliği kişiye 20 günde 7 kilo verdirmesidir. Eskiden kısa sürede çok kilo verilen diyetlerin sakıncalarından konuşulurdu fakat şimdilerde diyet içerikleri o kadar çok değişti ki kısa sürelerde verilen fazla kiloların insan vücuduna, metabolizmasına hiç bir zararı yoktur. Hatta aksine bu diyetler metabolizmayı öylesine kontrol altına alıyor ki verilen kilolar çok kalıcı oluyor. İngiliz diyeti de uzun vadede çok kalıcı olan diyetlerden. Fit bir vücuda kavuşmak için 20 gün nedir ki bence denemeye değer. İngiliz diyetini uygulamadan önce belli başlı özelliklerini bilmek ve kurallarını özümsemek gereklidir. İngiliz diyetinin bilinmesi gereken en önemli özelliği; diyet 20 gün sürer ve asla 6 ay geçmeden tekrarlanmamalıdır.  İngiliz diyeti de bir nevi protein diyeti olduğu için sizi tok tutar, size proteinden enerji sağlar dolayısıyla hergün bir vitamin takviyesi önerilmektedir. İngiliz diyetinin protein diyetinden farkı; öncelikle detokslama yaparak vücudu temizlemek için ilk 2 gün sırf sıvı alımı olmasıdır. Dolayısıyla ilk 2 gün şoklama günü de denebilir. Gelelim ingiliz diyetinin içeriklerine. İngiliz diyetinde ilk 2 gün vücuda detoks yapmak için yalnızca 1-2 litre süt, ayran, 1 bardak domates suyu ya da su tüketilir.

  Bu 2 günlük şok açlık günleri çok ağır gelirse günde 2 dilim kepek ekmeğe izin var. Sonraki 2 günden sonra kesinlikle yasak olan gıdalar; şeker, tatlı gıdalar, beyaz undan yapılmış gıdalar, patates, makarna, vb. Detoks günlerinden sonraki günlerden sonra izin verilen gıdalar ise; her türlü baharatlar, otlar, sebze olarak havuç, pancar, kereviz, pırasa, biber, soğan, patlıcan, kabak, lahana, marul, taze fasulye, salatalık, tahıl olarak buğday ve yulaf, meyve olarak kivi, elma, muz, üzüm, ananas. Detokstan sonra ingiliz diyetinde 2 gün protein, sonraki 2 gün sebze ve meyve olmak üzere toplam 20 gün sürecek şekilde bir döngü oturtulur.

  Protein günlerinde vücudun enerji ihtiyacı daha düşük kalorili olan proteinden sağlanarak kişiyi tok tutmak ve metabolizmayı çalıştırmak sağlanır, sebze meyve günlerinde ise içerdikleri lif oranı sayesinde sindirim sisteminin iyi çalışması sağlanır. İngiliz diyetinin bu belli başlı özellikleri kavrandıktan sonra öğünler kişiye kalmıştır.

  Örnek bir ingiliz diyeti reçetesi vermek gerekirse;
  Protein gününde,
  Kahvaltı : 1 dilim az tereyağlı kepekli ekmek, 1-2 adet haşlanmış yumurta, yağsız peynir ve 1 bardak şekersiz çay ya da kahve.
  Öğle yemeği : 1 dilim kepekli ekmek, ızgara balık ya da tavuk eti.
  Ara öğünlerde süt, ayran, çay ya da kahve.
  Akşam yemeği : 1 dilim kepekli ekmek, tavuk eti ya da kırmızı et, yağsız yoğurt.

  Sebze ve meyve gününde,
  Kahvaltı : 2 portakal, 2 elma ya da 2 ananas.
  Öğle yemeği : çeşitli sebzelerden yapılmış çorba, bol yeşillikli bir salata.
  Ara öğünlerde yine 2 adet meyve.
  Akşam yemeği : Haşlanmış lahana, havuç, kereviz ya da pancar ve yeşillikli salata.
  avatar
  03.08.2018 - 03:06