devam etmeniz halinde bu veri kaldırılacak.devam etmek istediğinizden emin misiniz?

 1. Şok diyetler her uzmana göre değişen, her uygulayanda farklı etkiler gösteren bir hızlı kilo verme formülüdür. Şok diyetlerden genelde herkes çok üzel sonuçlar almaktadır. Fakat genelde de şok diyet programı bitince eskiye aynen bir geri dönüş yapıldığı için aynı hızla kilolar geri alınır. Halbuki uygulanan bir şok diyetin ardından eski alışkanlıklardan vazgeçilebilse ve daha dengeli beslenmeye gidilse çok kalıcı ve hızlı zayıflama etkisi görülebilir. Şok diyetler spor ile desteklendiğinde şok diyetin verimi en az 2 kat artar. Şok diyetin kalıcı etkileri ünlü kişilerde de gözle görülmektedir. örneğin Kenan Doğulu'nun yaptığı 1 aylık lahana diyeti birçok kişi tarafından uygulandı ve üzel sonuçlar alındı.

  Kenan Doğulu'nun yaptığı şok diyet şu şekildedir;
  1. Gün: Bütün lahanayı ufak ufak doğrayıp tencereye atıyoruz. İçine 2 büyük havuç, 1 büyük soğan, 1 orta boy kabak doğrayıp 2 litre su ilave edip sebzeler haşlanıncaya kadar kaynatıyoruz. İçine çok az tuz atılabilir ama kesinlikle yağ konulmayacak. Sebzeler pişince ister rondodan geçirin ister doğranmış şekilde bir gün boyunca tüketiyoruz. Bu bir gün boyunca başka hiçbir şey yemiyoruz.
  2. Gün: Bütün gün yeni hazırlayacağımız lahana çorbasından ve meyve yiyoruz. (muz, kavun, karpuz, üzüm gibi çok şekerli meyveler hariç.)
  3. Gün: Yine taze hazırlayacağımız lahana çorbasından, istediğimiz meyvelerden ve sadece ızgara olmak kaydıyla et türü yiyoruz. Bu et grubunda balık, kırmızı et, tavuk eti, hindi eti olabilir.
  4. Gün: ilk 3 günde yiyebildiğimiz besinleri tekrar o gün için tüketiyoruz.
  5. Gün: Sadece lahana çorbası ve yağsız 1 kaşık pilav ya da makarna yiyoruz.
  6. Gün: Yine yağ yakıcı lahana çorbasından ve ızgara et gruplarından herhangi birini yiyoruz
  7. Gün: Yağ yakıcı çorbaya devam ve ilaveten 6 gün boyunca yiyebildiğimiz her şeyden yiyoruz.
  Bir diğer Ender Saraç şok diyet listesi ise şöyle;
  7 gün boyunca her gün aynı program yapılır.
  Kahvaltıda şekersiz yeşil çay, 3 adet haşlanmış yumurta, sadece yeşillikler (maydonoz, dereotu, roka, marul, biber gibi).
  Ara öğünde; 1 bardak yağsız süt, bir avuç kadar mısır gevreği.
  öğle yemeğinde; tavuklu salata, yağsız ton balıklı salata, sade yeşillikli salatalardan birisi, 100 gram haşlanmış ya da ızgara et (tavuk, hindi, dana eti, balık olabilir), 1 kase yağsız yoğurt.
  Ara öğünde; 1 bardak bitki çayı şekersiz olarak tüketilecek, 1 tane diyet bisküvi.
  Akşam yemeğinde; yağsız ve çok az tuzlu sebze çorbası, salata ve yağsız haşlanmış ya da çiğ sebze tüketilecektir. Akşam yemeği en geç 6 da bitecek ve her gün 30 dakika hızlı tempoda yürüyüş yapılacaktır.
  3 günde 5 kilo verdiren şok diyeti;
  Öncelikle bu diyet sadece 3 gün yapılmalıdır. 3 gün yapıldıktan sonra tekrar 2 ay sonra tekrar edilebilir. 3 günde 5 kilo verdiren diyet programında 3 gün boyunca her gün 3 litre su içiyoruz ve her gün 30 dakika koşuyoruz. 3 gün boyunca aynı listeyi uyguluyoruz.
  Sabah; yarım bardak ılık suya yarım limon suyu sıkılıp aç karnına içilir. Daha sonra 1 bardak şekersiz çay, bitki çayı ya da kahve arzuya göre tüketilir. 1 tane salatalık, 1 yaprak marul, yarım demet maydonoz, yarım demet roka ve 2 tane yumurta.
  Ara öğünde sadece 1 tane yeşil elma var.
  öğle yemeğinde 1 kase yoğurt, 1 tane salatalık, istendiği kadar yeşillik ve 1 kase yağsız çorba tüketilecek.
  Akşam yine yağsız sebze çorbası, 1 kase yoğurt ve 1 elma var.
  5 günde 5 kilo verdiren garantili şok diyet listesi ise şu şekildedir;
  Kişiye göre değişmekle birlikte tam yapıldığında 5 günde en az 5 kilo verdiren şok bir diyet listesidir. Yalnız bu şok diyeti sadece 5 gün yapılır ve ardından normal bir diyet programına geçilir. 1 ay ara verdikten sonra bu diyet tekrarlanabilir.
  İlk 3 gün sabah, öğle, akşam ve her acıktığımızda sadece haşlanmış patates yiyoruz.
  4. gün; haşlanmış patates yemeye devam ediyor ve ilaveten elma, armut, portakal, mandalina meyvelerinden tercihen bir tanesini yiyoruz. Akşam yemeğinde 1 adet haşlanmış tavuk budu ilave ediliyor.
  5. gün; yine haşlanmış patates, meyve, salata yiyoruz.

  Şok diyetin sakıncalı olduğuna dair bir çok şey duyar, her yerde bir şeyler okuruz. Fakat şok diyetinin içeriğine bağlı olarak şok diyetler de kendi içinde bir dengede olmak zorundadır. Ayrıca şok diyetler 3 gün, 5 gün, en fazla 1 hafta yapıldığı için kişi için çok da sakıncası yoktur. Aksine fazla kilolu kişilerdeki dengesiz ve aşırı besin tüketme durumundan sonra tam anlamıyla bir detoks etkisi gösterir. Şok diyetler yapılmadan önce içeriğine mutlaka bakılmalıdır. çok uzun günlerde tek tip beslenme tipi olan programlardan uzak durulmalıdır. Şok diyet dahi olsa içinde meyvesi, eti, yeşilliği olmalıdır. Zira tek tip beslenme yapan kişilerin vücudu savunma mekanizmasına geçerek kilo vermesi yavaşlar ve kilo veremez. Fakat hem metabolizmayı hızlandıran hem az yiyerek kilo verdiren şok diyetler çok idealdir.
  avatar
  03.08.2018 - 03:04