devam etmeniz halinde bu veri kaldırılacak.devam etmek istediğinizden emin misiniz?

25 şubat 2018 tıpta uzmanlık sınavı

 1. tussensei'den Yarın TUS'a gireceklere öneriler...

  1. Atmaktan çekinmeyin. Atın. Kesinlikle atın. 1 doğru 4 yanlışı götürür. Ne kadar çok atarsanız, o kadar çok tutturma şansınız var. Boş bırakarak bu sınav kazanılmaz. Atın.

  2. Olur da bu gece iyi uyuyamazsanız, çok da sorun değil. Uyursanız ne âlâ, çok güzel olur; ama uyuyamazsanız da bir şey olmaz. Kimse 1 gece uyumadı diye bildiklerini unutmaz, insomniaya girmez.

  3. Yarın sabah iştahınız olmazsa, kahvaltı yapamazsanız da dert değil. Kimse 1 öğün atladı diye malnütrisyona girmez, açlıktan ölmez. Kahvaltı yapmadınız diye kafanız Murat 134 gibi bir anda durmaz.

  4. Yarın salacağınız adrenalin sizi uyanık da tutar açlığı da unutturur, merak etmeyin. Çaya, kahveye abanmayın. Sonra sınavın ortasında mesanenizde bir bası hissi oluşmasın.

  5. Çay, kahve içseniz de içmeseniz de sınavdan önce mesanenizi bir boşaltın. Ne olur ne olmaz, böbreklerinize güvenmeyin. En olmadık zamanda filtrasyon yapar bu organlar. Tabi eğer aranızda "Ben evden abdest alarak çıktım, her soruyu abdestli işaretleyeceğim!" diyen cengâverler varsa ona da bir şey diyemem. Lâkin unutmayın sınav abdest tutarak değil, soru atarak kazanılır. Atın. Atmaktan çekinmeyin.

  6. Klinik sınavında bu söylediklerim çok da geçerli olmaz, haberiniz olsun. Zira sabah temel bilimler sınavında adrenalin deşarjı olunca klinik sınavda elinizde pek de fazla nörotransmitter kalmamış olabilir. Özellikle de sınava ilk kez ya da ikinci kez giren arkadaşlarda çok olur bu durum. Sabahki sınav bitince bir tükenme olur. Olmasın. Dikkat edin kendinize.

  7. Yukarıdaki madde çok uzayınca buna geçtim. Aslında aynı şeyi anlatmaya devam edeceğim. Öğle arasında karbonhidrat gömmeyin, ağır yemeyin. Gidip 4 tane acılı lahmacun ezmenize gerek yok. Sınavdan sonra yersiniz.

  8. Klinik sınavından önce de mutlaka mesanenizi boşaltın. Eğer hala "Sabahtan beri abdestliyim, kliniğe de girerim" diyen varsa, gelsin müridi olalım.

  9. Bu sınav -hâlâ- bir seçenek sınavı. O yüzden atın. Kesinlikle atın. Atın demiş miydim? Demediysem diyeyim. Çünkü atmalısınız. Atmadan bu sınav kazanılmaz.

  10. Bir de şu var ki sınava ben de giriyorum. 1.5 sene sonra tekrar TUS'a gireceğim ve bu 10. kez olacak. Heyecanlı mıyım? Hayır. Olmalı mıyım? Evet. Geçen 1.5 senede çok şey değişmiş. İnanmayabilirsiniz; ama sınavda sorulan sorular bile değişmiş. Benim zamanımda böyle bilgiler yoktu. Nereden çıktılar, bilmiyorum.

  11. Kendinize iyi bakıyorsunuz ve TUS'un sadece bir sınav olduğunu unutmuyorsunuz...
  avatar
  24.02.2018 - 18:41